O czym szumią zioła? Warsztaty 5-7 października 2018

Głęboko wierzę, że w naszych sercach wciąż tkwi stare dziedzictwo zielarskie. Wiedza akuszerek, babek, szeptuch, zielarzy zapisana jest w naszej krwi, w naszych kościach. Wystarczy ją w sobie obudzić. Otworzyć się na nią, dopuścić do głosu. Podczas warsztatu będziemy zagłębiać się w tę wiedzę. Zbierać zioła, wytwarzać ziołowe remedia, odbudowywać więź z roślinami. Zapraszać je do naszego codziennego życia. Doświadczać, bawić się, eksperymentować.

Zaczynamy w piątek o godz. 16:00, kończymy w niedzielę o godz. 15:30.

Podczas warsztatu:

 • odkryjesz jak prawidłowo suszyć i przechowywać zioła
 • dowiesz się dlaczego zioła nie zawsze działają
 • nauczysz się prawidłowo sporządzać ziołowe mikstury
 • dokładnie poznasz kilkadziesiąt ziół – wybierzemy się na spotkanie z nimi do ogrodu i na łąki
 • otrzymasz ode mnie dawkę solidnej wiedzy – właśnie to uczestniczki moich poprzednich warsztatów cenią we mnie najbardziej – opinie możesz przeczytać TUTAJ Serce pęka mi z dumy…

Co będzie się działo?

Piątek, 5 października 2018

 • godz. 16:00 Uczta powitalna (przywieźcie proszę smakołyki na wspólny stół)
 • godz. 17:00 – 18:30 W jaki sposób działają zioła? Tradycja a badania naukowe. Dlaczego ziołolecznictwo jest wciąż mało popularne? Jakość ziół a skuteczność działania. Substancje czynne w ziołach.

Sobota, 6 października 2018

 • godz. 8:30 śniadanie
 • godz. 10:00 – 13:00 Wyprawa po ziołowe skarby. Będą opowieści o historii ziół oraz ich leczniczych mocach. Omówimy surowce zielarskie i ich właściwości, metody suszenia i przechowywania ziół. Zbierzemy bukiety roślin na ziołowe remedia.
 • godz. 14:00 posiłek
 • godz. 15:00 – 18:00 Tajniki sporządzania leków ziołowych: napary, wywary, odwary, maceraty, nalewki, intrakty, wina ziołowe, ekstrakty, octy, wyciągi glicerynowe, soki roślinne, ziołomiody, galaretki ziołowe. Omówienie wykorzystanych w recepturze ziół. Dawkowanie ziół. Przygotowanie – napar, odwar, ziołomiód do spożycia na miejscu.

Każda uczestniczka/każdy uczestnik przygotuje dla siebie:

 1. ocet ziołowy 240 ml
 2. wino ziołowe 240 ml
 3. ziołowy wyciąg glicerynowy 240 ml
 4. ziołowe żelki przeciw przeziębieniom – 15 sztuk
 • godz. 19:00 posiłek

Wieczorem ognisko lub sauna.

Niedziela, 7 października 2018

 • godz. 9:00 śniadanie
 • godz. 10:00 – 15:30 Przyrządzanie leków ziołowych: syropy, kleiki i powidełka, kapsułki, wyciągi olejowe, maści, okłady i kompresy, maseczki, proszki i zasypki, kąpiele ziołowe, nasiadówki, inhalacje, globulki.

Każda uczestniczka/każdy uczestnik przygotuje dla siebie:

 1. kapsułki ziołowe przeciw niestrawności 30 sztuk
 2. ziołowy wyciąg olejowy 240 ml
 3. syrop przeciwkaszlowy 240 ml
 4. maść o działaniu przeciwbólowym i rozgrzewającym 65 ml
 5. ziołową sól do kąpieli 500 ml
 • Przerwa obiadowa godz. 13:00 – 14:00

Informacje organizacyjne

Liczba miejsc: 12
Koszt udziału w warsztacie: 650 zł
Cena obejmuje wszystkie składniki oraz opakowania na ziołowe mikstury.
Dodatkowo koszt noclegów (pokój dwuosobowy) i posiłków wegetariańskich (śniadanie – szwedzki stół, obiadokolacja – dwa dania plus deser) 130 zł/doba, czyli łącznie 260 zł. Noclegi, w agroturystyce Łosiowisko – miejscu, które skradło mi serce. W środku lasu, przy rzece. Proszę zabierz ze sobą: smakołyki na wspólną ucztę, notatnik i coś do pisania, fartuszek ochronny, wygodne obuwie, wiklinowy kosz na zioła, serce na dłoni 🙂

Zgłoszenia i pytania:  ruta@ziolawpelni.pl
Rezerwacja miejsca na warsztacie po wpłacie zadatku w wysokości 100 zł najpóźniej do 20 września 2018. W tytule proszę wpisz: zadatek – warsztaty 5-7 października. Numer konta: 21 1140 2004 0000 3502 7690 3991, Małgorzata Kowalska (mBank). O wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń (przy dokonanej wpłacie zadatku).

O mnie

Wiedzę z zakresu ziołolecznictwa zgłębiam oraz praktykuję z niegasnącym zapałem od kilkudziesięciu lat. Ukończyłam studia magisterskie na kierunku biologia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jestem absolwentką rocznego kursu zawodowego „Zielarz-Fitoterapeuta” w Krośnie oraz studiów podyplomowych „Zioła w profilaktyce i terapii” na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

Mieszkam na wsi. Przyroda, która otacza mnie z każdej strony stanowi dla mnie żywe, doskonale wyposażone laboratorium, gdzie odkrywam tajemnice roślin, eksperymentuję z biodynamicznymi metodami uprawy i sporządzam ziołowe lekarstwa, kosmetyki i pachnidła. Od lat prowadzę warsztaty zielarskie. Uprawiam, suszę i sprzedaję zioła. Aktualnie piszę wielką księgę miłosną o roślinach i ich leczniczych mocach. Ziołowe opowieści snuję na blogu: http://ziolawpelni.pl/

Czerpiąc ogromną radość i zmysłową przyjemność z kontaktu z ziemią, chcę pokazywać innym jak zaprzyjaźnić się z roślinami i korzystać z ich dobrodziejstw.

Dodaj komentarz