Opinie

Kharie

Warsztaty ziołowe z Rutą były dla mnie zastrzykiem pozytywnej energii i źródłem ogromnej dawki wiedzy. Podczas krótkiego spotkania w magicznym, kolorowym domu dowiedziałam się na temat ziół tego, o czym trudno byłoby wyczytać w podręcznikach. Wiedza, którą przekazuje Ruta to wiedza kompletna, wynikająca z ogromnego, własnego doświadczenia, z książek, z wnikliwych studiów zielarskich popartych sporą dawką czystej (bio?)chemii. Żadnego bajdurzenia - sam konkret! Do tego wszystkiego Ruta przyciąga jak magnes, jest życzliwa, pomocna, odpowiada na wszystkie pytania i wątpliwości... Słowem - cud, miód i lawenda! Polecam warsztaty z całego serca!

Karolina

Miałam przyjemność uczestniczyć w warsztatach ziołowych Ruty w kwietniu, niestety tylko jednodniowych. Podczas tych kilku godzin wspólnego ziołowania niezwykły świat natury stał się mi o wiele bliższy, a wiedza którą posiadłam pozwala mi wykorzystać w pełni moc ziół. Spotkanie z Rutą, jej pasja i szacunek do tego co nas otacza, umiejętność prostego tłumaczenia rzeczy zawiłych i otwartość sprawia, że chciałoby się być częstym gościem w jej pięknym domu.Polecam takie warsztaty każdemu, to doświadczenie bezcenne.

Magda

Sielsko - anielskie warsztaty, pełne zapachu aromatycznych ziół, suszonych owoców, igliwia, kwiatów, naparów i traw. Pogodna i autentyczna postać Ruty wprowadza w świat dawnego życia na wsi wśród drzew, pól i łąk. Wszystko "podane na dłoni",  pozostaje jedynie czerpać wiedzę, której autorka warsztatów ma ogromy zasób.

Aneta

Na warsztaty u Ruty jechałam 650 km i był to najlepiej zainwestowany czas w tym roku. Urzekł mnie profesjonalizm i piękny uśmiech Ruty. Każda godzina warsztatów była pełna wiedzy teoretycznej i praktycznej. I to było dla mnie ogromną wartością. Wyjechałam wypoczęta, mądrzejsza i z tobołkami zawierającymi wiele produktów, które wspólnie przygotowałyśmy. Atmosfera była niepowtarzalna a termin zbiegł się z najważniejszą Pełnią w roku co dodało magii... Dziękuję Ruta za wspaniały czas.

Mariola

Cudowna i mądra kobieta wprowadziła nas w magiczny świat ziół przyjazny kobietom na wszystkich etapach ich życia. Prawdziwa pasjonatka, duszą i sercem razem z nami tworzyła maści, syropy, kule, globulki. Zaraziła nas swoją miłością do ziół i dodała masę pozytywnej energii. Ruta. Z serca dziękuję za dobry czas, wiedzę i radość tworzenia. Z prawdziwą przyjemnością przybędę na kolejne stopnie wtajemniczenia.

Iwona

Tegoroczną majówkę zaplanowałam w terenie - z dala od zgiełku miejskiego, pracy, wśród ziół i wspaniałego kobiecego towarzystwa  - na warsztatach ”Po zioła! Po moc!” u Ruty Kowalskiej. Bez dwóch zdań mogę określić ją jako wspaniałą zielarską osobowość, człowieka, który umie przekazać swoją praktyczną i merytoryczną wiedzę. Myślałam, że wiem już wszystko o kobiecym ciele, ale Ruta wciąż zaskakiwała mnie czymś ciekawym na temat kobiecego cyklu, współgrania z przyrodą, ziołami…Warsztaty u Ruty zainspirowały mnie do dalszej pracy z ziołami. To był wspaniały czas spędzony w fantastycznym miejscu z osobami, które jak się okazało nadają na tej samej „fali”. Do domu wróciłam z koszykiem pełnym własnoręcznie wykonanych zielarskich wyrobów -  z czego jestem niezmiernie dumna. I wiem już na pewno, że warsztaty Ruty jeszcze odwiedzę, aby pogłębiać praktyczną wiedzę. To był cudowny czas. Cudowni ludzie. Do zobaczenia.

Ania i Waldek

Dziękujemy bardzo! Warsztaty miały dla nas kilka wymiarów. Po pierwsze: okazało się, że znamy dom, w którym odbywały się warsztaty. Byliśmy w nim kilka razy kilkanaście lat temu. Po drugie: mamy wielu wspólnych znajomych (załoga z Torunia). Po trzecie: mamy takie same poglądy na wykorzystanie ziół i roślin. Po czwarte: wiedza, którą na warsztatach zdobyliśmy, jest dla nas nieoceniona. Ruta wspaniale, z wielką erudycją i polotem przekazuje posiadaną wielką wiedzę, wraz z praktycznym pokazem wykonywania konkretnych rodzajów ziołowych preparatów. Jednym słowem ziołowa uczta. Pozdrawiam również wszystkich uczestników i dziękuję za wspaniałą atmosferę.

Sabina

Warsztaty zielarskie z Zioła w Pełni to było spełnienie moich marzeń i zdecydowanie powtórzyłabym je znów i znów. Prowadząca to skarbnica wiedzy zielarskiej, którą chce i potrafi się dzielić! Jest osobą ogromnie kontaktową, posiadającą nieczęstą umiejętność przejrzystego, jasnego przekazywania wiedzy i umiejętności. Po prostu Mistrzyni! Po warsztatach wróciłam obładowana preparatami, wiedzą i umiejętnościami, z których to zasobów korzystam teraz pełnymi garściami. Serdeczne dzięki!

Aleksandra

Ruta – pełna pasji, wytrwałości i charyzmy. Jest blisko z przyrodą, dociekliwie weryfikuje złożoność otaczającego ją świata. Cechuje ją pewien dualizm – z jednej strony, w duchu „szkiełko i oko”, zna wszystkie procesy biochemiczne, skład roślin, ich właściwości fitoterapeutyczne, ma mikroskop i menzurki w szufladzie (być może). Z drugiej strony (to pewne) utrzymuje kontakt z ekosystemem roślin na poziomie emocji – podchodzi do każdej z szacunkiem, trwając w duchowej koegzystencji. Z zajęć prowadzonych przez Rutę przywiozłam zeszyt notatek – unikatową wiedzę wyniesioną z wieloletniej praktyki – wracam do nich by nie zapomnieć. Przywiozłam też wiklinowy kosz pełen glicerydów, nalewek, syropów, czopków, soli do kąpieli, maści, zasypek – wszystko zrobione podczas warsztatów. Taki kurs to trochę spotkanie z ekspertem, trochę z grupą, trochę z samym sobą. Jest czas ciszy, czas pracy i czas śmiechów. Bo Ruta to też mega zabawna babka! Polecam i mam nadzieję wracać.

Justyna

Brałam udział w tym roku w warsztatach, prowadzonych przez Rutę na Uniwersytecie Ludowym w Grzybowie. Bez zbędnej przesady mogę powiedzieć, że podczas pięciu, intensywnych dni wzbogaciłam się o podstawy zielarstwa. Wróciłam z warsztatów z solidnym kompendium wiedzy na temat roślin oraz ich działania. Nauczyłam się też wykonywać proste ziołowe preparaty. Zaraz po powrocie do domu zrobiłam własną nalewkę na krwawniku i drugą, na liściach winorośli. Ten krótki wyjazd zmienił moje życie. Połknęłam bakcyla. Już szykuję się na następne warsztaty prowadzone przez Rutę – chcę poznać zioła, które zbiera się na wiosnę, a nikt nie opowie o tym, jak ona. Poza tym dobrego nigdy dość – poza częścią „naukową” jest też część ludzka. Obcowanie z fajnym człowiekiem zawsze nas ubogaca. Namówiona przez Rutę zapisałam się też na długi, roczny kurs w Instytucie Medycyny Klasztornej, bo – tak jak mówi Mistrzyni Zielarska – zioła to nasze kobiece dziedzictwo. Polecam wam z całego serca wszystkie warsztaty Ruty. I niech moc ziół będzie z wami!

Agata

Zioła wołały mnie już od jakiegoś czasu, właściwie to od kiedy zarzuciłam swoją biologiczno-botaniczną ścieżkę zawodową na rzecz humanistyki. Ogromnie się cieszę, że zawołały mnie na warsztaty Ruty. W cudownie różnorodnym kobiecym kręgu, dostałam potężną porcję wiedzy i konkretnych umiejętności. Kucanie w strugach deszczu nad roślinkami w ogródku, a potem przyrządzanie z nich leczniczych mikstur przypomniało mi, jakie bogactwo mamy pod ręką i że to nic trudnego, wystarczy tylko sięgnąć do tej pięknej tradycji. Podoba mi się taka mieszanka konkretnej wiedzy, tradycji i intuicji. Czułam się trochę jak w laboratorium a trochę jak w chatce Baby Jagi. Wspaniałe trzy dni. A uczucia, gdy wyjeżdża się z koszyczkiem pełnym syropów, maści i mazideł własnej roboty, nie da się z niczym porównać.

Marzka

Na warsztaty zielarskie pojechałam zielona jak szczypiorek na wiosnę, mieszczuch wypuszczony na łąkę. Byłam zaskoczona jak mało wiemy o ziołach, jak bardzo jest to zapomniana dziedzina i ile dobra mamy dookoła. Prowadząca warsztaty Ruta jest osobą z ogromną wiedzą i pasją. Zaraża swoją miłością do roślin, a jednocześnie daje solidną merytoryczna podbudowę, żeby zacząć swoją samodzielną przygodę z ziołami. I nie są to warsztaty tylko teoretyczne - Ruta wypełnia czas zbieraniem, wąchaniem, siekaniem, smakowaniem i przygotowywaniem "mikstur" które zabiera się ze sobą. Polecam i już czekam na wiosenna edycję.

Wioletta

Pięciodniowe warsztaty prowadzone przez Rutę były dla mnie wspaniałym doświadczeniem. Ogromna ilość wiedzy, którą Ruta przekazała, ma zastosowanie w moim codziennym życiu i uważam, iż z pożytkiem każdy może z niej skorzystać. Bardzo dużo się nauczyłam, i ta wiedza jest we mnie głęboko zakorzeniona już, bo teoria była połączona z praktyką. Ruta oprócz ogromu wiedzy i doświadczenia ma talent do wyłuskania esencji informacji, którą to łatwo się przyswaja. Dziękuję i polecam wszystkim.

Ania

Bardzo inspirujące i profesjonalnie prowadzone warsztaty. Ruta posiada imponującą wiedzę na temat ziół, którą dzieli się w sposób przystępny nawet dla kompletnych laików. Stwarza przy tym tak przyjazną atmosferę, że grupka zupełnie obcych sobie kobiet staje się sobie bliska i dzieli się sobą w naturalny sposób. Słoiczki z ziołowymi remediami przywiezione do domu cieszą nie tylko oczy. Kąpiel w zrobionej przez siebie soli z płatkami róż, lawendą i naturalnymi olejkami albo to zdziwienie znajomych, gdy opowiadasz jak cenne są rośliny uważane powszechnie za chwasty (żółtlica drobnokwiatowa) lub co najwyżej pospolitą ozdobę (aksamitka) - bezcenne... Szczerze polecam!

Monika

Warsztaty prowadzone przez Rutę to cudowny sposób na spędzenie wartościowego czasu w kobiecym gronie. Wiedza, ciepło i niesamowita energia - tego można się po nich spodziewać. Do tego motywacja do dalszego zgłębiania ziołowych tajemnic i regularnego wyczarowywania różnych mikstur w domu. Po weekendowym spotkaniu nie potrafię już przechodzić obojętnie obok nawet najbardziej pospolitych "chwastów".

Dorota

Na warsztatach Ruty przeniosłam się  w inny świat. Wspólne zbieranie ziół, nawet w deszczu, opowieści o roślinach, mycie ich, krojenie, zalewanie, gotowanie, przesypywanie, wąchanie itd. - to cudowny czas spędzony w gronie kobiet, wspólnych opowieści, śmiechu. Był to dla mnie czas odnajdywania kobiecej wspólnoty, radości czerpanej z natury, wyciszenia i refleksji. Nawet jeżeli nie znam się na ziołach, nie umiem ich rozpoznawać, to ten warsztat zbliżył mnie do natury. Ci co już wcześniej wstąpili na zielarską ścieżkę od Ruty mogli uzyskać porcję nowej wiedzy o wykorzystaniu ziół i sposobach ich przyrządzania. Dziękuję za wspólne BYCIE ze sobą i z roślinami.

Kasia

Cóż mogę powiedzieć? Nie tego się spodziewałam… Miał być przydługi nudny wykład, banalny plener może, pokaz z cyklu „możesz zrobić to sam, ale nie teraz tylko w domu, gdzie i tak zapewne połowę zapomnisz, a drugą pokręcisz” ….Ależ rozczarowanie mnie spotkało!!! Bo kto normalny spodziewałby się: Miejsca z niesamowitym klimatem, bogatego w barwy, detale i przestrzenie? Ludzi o podobnych zainteresowaniach; wyjątkowych osób mających wrażliwe serca i zmysły otwarte na to co nas otacza? Skromnej, jakby lekko nieśmiałej Prowadzącej, której bezpretensjonalność, naturalność, spokój i cierpliwość dają poczucie bezpieczeństwa, komfortu emocjonalnego, wrażenia że znajdujemy się we właściwym miejscu i we właściwym czasie, że zajmujemy się czymś co lubimy, że głupotą byłoby martwienie się, że w ten weekend na siłę wyrwany ze sztywnych ram grafiku nie robimy innych „ważnych” rzeczy? Profesjonalizmu, ogromu posiadanej wiedzy i przede wszystkim chęci jej przekazania? Czasu szczelnie zajętego, braku chwili na nudę, połączenia teorii z dużą dawką praktyki, atmosfery sprzyjającej tworzeniu i otworzeniu się, zdobycia wiedzy którą od razu można wykorzystać w praktyce? NIKT! Nikt normalny nie spodziewałby się takich warsztatów! Dziękuję, że mogłam znaleźć się w tej grupie i odnaleźć coś pięknego… i chcę więcej!

Renia

Warsztaty u Ruty to najlepsza i najwspanialsza inwestycja w wiedzę o magii roślin. Zajęcia zarówno dla początkujących zielich jak i tych już wtajemniczonych. Polecam bez wahania.

Lidia

Byłam uczestniczką sierpniowej odsłony warsztatów "O czym szumią zioła”. Polecam je każdej osobie, która chce dowiedzieć się czegoś nowego o ziołach, ich przetwarzaniu i wykorzystaniu. Ruta ma niesamowitą wiedzę na ten temat i chętnie się nią dzieli w pięknych okolicznościach przyrody. Warto było przyjechać.

Kasia

Warsztaty zielarskie zostały przygotowane bardzo dobrze pod względem merytorycznym. Informacje o ziołach, ich zastosowanie w życiu codziennym oraz cenne sugestie prowadzącej warsztaty Ruty, oceniam na wagę złota. W ciągu dwóch dni przygotowaliśmy rozmaite wytwory z ziół jak ocet ziołowy, olej rozgrzewający, wino, czy gliceryd. Każdy z wyrobów jak się okazało można przygotować w domowym zaciszu i nie wymaga to skomplikowanych zabiegów. Bardzo chętnie wybiorę się ponownie na warsztaty prowadzone przez Rutę i jestem pewna, że nie nudziłabym się na nich ani chwili, gdyż wiedza jaką posiada Ruta spokojnie wystarczy na tydzień treściwych warsztatów.