Kurs ziołolecznictwa dla kobiet, 15 – 18 sierpnia 2019

Głęboko wierzę, że w naszych sercach wciąż tkwi stare dziedzictwo zielarskie. Wiedza akuszerek, babek, szeptuch, zielarek zapisana jest w naszej krwi, w naszych kościach. Wystarczy ją w sobie obudzić. Otworzyć się na nią, dopuścić do głosu. Podczas czterodniowego kursu ziołolecznictwa będziemy zagłębiać się w tę wiedzę i zdobywać praktyczne umiejętności w zakresie stosowania ziół na każdym etapie naszego życia. Będziemy samodzielnie pozyskiwać zioła, poznawać, smakować i przygotowywać z nich ziołowe remedia, które zabierzesz ze sobą do domowej apteczki. Dokładnie poznasz tajniki sporządzania leków ziołowych, tak abyś po zakończeniu kursu mogła bez trudu przygotować je samodzielnie w domu.

Zaczynamy w czwartek o godz. 16:00, kończymy w niedzielę, posiłkiem, o godz. 14:30.

Podczas warsztatu:

 • dowiesz się jak prawidłowo suszyć i przechowywać zioła
 • dowiesz się dlaczego zioła nie zawsze działają
 • nauczysz się prawidłowo sporządzać ziołowe mikstury
 • nauczysz się rozpoznawać zioła w terenie
 • otrzymasz ode mnie dawkę solidnej wiedzy – właśnie to uczestnicy moich warsztatów cenią we mnie najbardziej – opinie możesz przeczytać TUTAJ
  Serce pęka mi z dumy…

Czwartek, 15 sierpnia

 • godz. 16:00 Uczta powitalna (proszę zabierzcie ze sobą smakołyki na wspólny stół).
 • godz. 17:30 – 19:00 W jaki sposób działają zioła? Tradycja a badania naukowe. Dlaczego ziołolecznictwo jest wciąż mało popularne? Jakość ziół a skuteczność działania. Substancje czynne w ziołach.

Piątek, 16 sierpnia

 • godz. 9:00 Śniadanie.
 • godz. 10:30 – 13:30 Zajęcia terenowe, rozpoznawanie roślin, opowieść o ich właściwościach leczniczych, podstawy etnobotaniki. Floroterapia – lecznicze zastosowanie popularnych kwiatów ogródkowych. Metody suszenia i przechowywania ziół. Zbiór bukietów roślin na ziołowe remedia.
 • godz. 14:00 Posiłek.
 • godz. 15:00 – 17:00 Tajniki sporządzania leków ziołowych: napary, wywary, odwary, maceraty, nalewki, intrakty, syropy, wina, wyciągi glicerynowe. Omówienie wykorzystanych w recepturze ziół. Zasady przygotowywania mieszanek ziołowych.

Każda uczestniczka przygotuje dla siebie:

 1. wino ziołowe 240 ml
 2. ziołowy wyciąg glicerynowy 240 ml
 3. syrop ziołowy 240 ml
 • godz. 19:00 Posiłek.

Sobota, 17 sierpnia

 • godz. 9:00 Śniadanie.
 • godz. 10:30 – 13:30 Tajniki sporządzania leków ziołowych: soki roślinne, octy, galaretki ziołowe, żelki ziołowe. Omówienie wykorzystanych w recepturze ziół. Dawkowanie ziół.

Każda uczestniczka przygotuje dla siebie:

 1. macerat ziołowy 240 ml
 2. ocet ziołowy 240 ml
 3. ziołowe żelki przeciw przeziębieniom 15 sztuk
 4. galaretkę ziołową 240 ml
 • godz. 14:00 Posiłek.
 • godz. 15:00 – 17:00 Tajniki sporządzania leków ziołowych: proszki i zasypki, kleiki, powidełka, ziołomiody, kapsułki.

Każda uczestniczka przygotuje dla siebie:

 1. ziołomiód 120 ml
 2. zasypkę ziołową 30 ml
 3. kapsułki ziołowe przeciw niestrawności 30 sztuk
 • godz. 19:00 Posiłek.

Niedziela, 18 sierpnia

 • godz. 9:00 Śniadanie.
 • godz. 10:00 – 14:00 Tajniki sporządzania leków ziołowych: wyciągi olejowe, maści, globulki, ekstrakty, okłady i kompresy, maseczki, kąpiele ziołowe, nasiadówki, inhalacje. Omówienie wykorzystanych w recepturze ziół.

Każda uczestniczka przygotuje dla siebie:

 1. ziołowy wyciąg olejowy 240 ml
 2. maść o działaniu przeciwbólowym i rozgrzewającym 65 ml
 3.  globulki dopochwowe 12 sztuk
 4.  kwiatową sól do kąpieli 500 ml
 • godz. 14:30 Posiłek.

Liczba miejsc: 14.
Koszt udziału w warsztacie: 950 zł. Cena obejmuje wszystkie składniki oraz opakowania na ziołowe mikstury. Dodatkowo koszt noclegów (pokój dwuosobowy) i posiłków (śniadanie – szwedzki stół, obiadokolacja – dwa dania plus deser) 130 zł/doba, czyli łącznie 390 zł. Całkowity koszt udziału to 1340 zł.

Noclegi, w agroturystyce Łosiowisko. W środku lasu, przy rzece. W agroturystyce jest możliwość skorzystania z sauny, zorganizowania ogniska, wypożyczenia kajaków.
Proszę zabierz ze sobą: smakołyki na wspólną ucztę, notatnik i coś do pisania, fartuszek ochronny, wygodne obuwie, serce na dłoni 🙂

Zgłoszenia i pytania: ruta@ziolawpelni.pl
Rezerwacja miejsca na warsztacie po wpłacie zadatku w wysokości 300 zł. O wpisaniu na listę uczestniczek decyduje kolejność zgłoszeń (przy dokonanej wpłacie zadatku). UWAGA: w razie rezygnacji z uczestnictwa w warsztacie zadatek nie podlega zwrotowi.

O mnie

Wiedzę z zakresu ziołolecznictwa zgłębiam oraz praktykuję z niegasnącym zapałem od kilkudziesięciu lat. Ukończyłam studia magisterskie na kierunku biologia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jestem absolwentką rocznego kursu zawodowego „Zielarz-Fitoterapeuta” w Krośnie oraz studiów podyplomowych „Zioła w profilaktyce i terapii” na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

Mieszkam na wsi. Przyroda, która otacza mnie z każdej strony stanowi dla mnie żywe, doskonale wyposażone laboratorium, gdzie odkrywam tajemnice roślin, eksperymentuję z biodynamicznymi metodami uprawy i sporządzam ziołowe lekarstwa, kosmetyki i pachnidła. Od lat prowadzę warsztaty zielarskie. Uprawiam, suszę i sprzedaję zioła. Aktualnie piszę wielką księgę miłosną o roślinach i ich leczniczych mocach.

Czerpiąc ogromną radość i zmysłową przyjemność z kontaktu z ziemią, chcę pokazywać innym jak zaprzyjaźnić się z roślinami i korzystać z ich dobrodziejstw.

Bukiet ziołowych inspiracji w Twojej skrzynce

Zapisz się na newsletter „O czym szumią zioła”
i odbierz darmowy poradnik
Ziołowe remedia. Syropy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera oraz na otrzymywanie informacji handlowych i marketingowych o ziołowych warsztatach i produktach.

Komentarzy Dodaj swój

 1. MARIA DUNIN-WĄSOWICZ pisze:

  Cieszę się, że znalazłam Twojego bloga . Kocham ziola. Pozdrawiam. Maria

  1. Ruta Kowalska pisze:

   I ja cieszę się niezmiernie 🙂 Wszystkiego ziołowego Ci życzę i wielu zachwytów na ziołowej ścieżce.

 2. MARIA DUNIN-WĄSOWICZ pisze:

  Dziękuję bardzo. Póki co zachwyca mnie Twój entuzjazm i przyciąga jak magnes. Pozdrawiam i życzę Ci obfitego deszczu. Może wiesz, jak Słowianie zamawiali deszcz? Maria

 3. Alina Dawidowska pisze:

  Informacja mi się podoba lubię zioła otaczają mnie, więc może na kursie w sierpniu się spotkamy

  1. Ruta Kowalska pisze:

   Zapraszam z całego serca 🙂

 4. Ulka pisze:

  Bardzo ciekawy kurs. Interesuję się zdrowym trybem życia i zdrowym odżywianiem już od dawna. Zazwyczaj przechodziłam przez różnego rodzaju kursy online. Bardzo lubię zioła. Mieszkam co prawda w bloku ale na balkonie i w kuchni mam swój mały ogrodowy raj. Niestety nie mogę wybrać się osobiście na taki kurs ale mam nadzieję, że po kursie pojawi się jakiś ciekawy wpis na blogu 🙂

  1. Ruta Kowalska pisze:

   Ulka, dziękuję. Na kurs nie ma już miejsc, dlatego w przyszłym roku planuję kurs online, tak, aby wszystkie zainteresowane adeptki ziołolecznictwa mogły wziąć w nim udział. Pozdrawiam ziołowo Ruta

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.