Kurs ziołolecznictwa „O czym szumią zioła”, 4-6 września 2020

Głęboko wierzę, że w naszych sercach wciąż tkwi stare dziedzictwo zielarskie. Wiedza akuszerek, babek, szeptuch, znachorów zapisana jest w naszej krwi, w naszych kościach. Wystarczy ją w sobie obudzić. Otworzyć się na nią, dopuścić do głosu. Podczas trzydniowego kursu ziołolecznictwa będziemy zagłębiać się w tę wiedzę i zdobywać praktyczne umiejętności w zakresie stosowania ziół na każdym etapie naszego życia. Będziemy samodzielnie pozyskiwać zioła, poznawać, smakować i przygotowywać z nich ziołowe remedia, które zabierzesz ze sobą do domowej apteczki. Dokładnie poznasz tajniki sporządzania leków ziołowych, tak abyś po zakończeniu kursu mógł/mogła bez trudu przygotować je samodzielnie w domu.

Zaczynamy w piątek o godz. 15:00, kończymy w niedzielę, posiłkiem, o godz. 14:30.

Podczas kursu:

 • dowiesz się jak prawidłowo suszyć i przechowywać zioła
 • dowiesz się dlaczego zioła nie zawsze działają
 • nauczysz się prawidłowo sporządzać ziołowe preparaty galenowe
 • nauczysz się rozpoznawać zioła w terenie
 • otrzymasz ode mnie dawkę solidnej wiedzy – właśnie to uczestnicy moich warsztatów cenią najbardziej – opinie możesz przeczytać TUTAJ Serce pęka mi z dumy…

Co będzie się działo?

Piątek, 4 września

 • godz. 15:00 Uczta powitalna (proszę zabierzcie ze sobą smakołyki na wspólny stół).
 • godz. 16:30 – 18:00 W jaki sposób działają zioła? Tradycja a badania naukowe. Dlaczego ziołolecznictwo jest wciąż mało popularne? Jakość ziół a skuteczność działania. Substancje czynne w ziołach.

Sobota, 5 września

 • godz. 8:30 Śniadanie
 • godz. 10:30 – 13:30 Zajęcia terenowe, rozpoznawanie roślin, opowieść o ich właściwościach leczniczych, podstawy etnobotaniki. Metody zbioru, suszenia i przechowywania ziół. Zbiór bukietów roślin na ziołowe remedia.
 • godz. 14:30 Obiad
 • godz. 15:30 – 17:30 Tajniki sporządzania leków ziołowych: napary, wywary, odwary, maceraty, syropy, nalewki, intrakty, wina, wyciągi glicerynowe, octowe. Omówienie wykorzystanych w recepturze ziół. Zasady przygotowywania mieszanek ziołowych.

Przygotujesz dla siebie:

 1. syrop ziołowy 240 ml
 2. wino ziołowe 240 ml
 3. ziołowy wyciąg glicerynowy 240 ml
 4. ocet ziołowy 240 ml
 • godz. 18:30 Kolacja

Niedziela, 6 września

 • godz. 9:00 Śniadanie
 • godz. 10:00 – 14:00 Tajniki sporządzania leków ziołowych: soki roślinne, galaretki ziołowe, żelki ziołowe, proszki i zasypki, kleiki, powidełka, ziołomiody, kapsułki, wyciągi olejowe, maści, czopki, okłady i kompresy, maseczki, proszki i zasypki, kąpiele ziołowe, nasiadówki, inhalacje. Omówienie wykorzystanych w recepturze ziół. Dawkowanie ziół.

Przygotujesz dla siebie:

 1. ziołowe żelki przeciw przeziębieniom 15 sztuk
 2. kapsułki ziołowe przeciw niestrawności 30 sztuk
 3. ziołowy wyciąg olejowy 240 ml
 4. maść o działaniu przeciwbólowym i rozgrzewającym 65 ml
 5. ziołową sól do kąpieli 500 ml
 • godz. 14:30 Obiad

Informacje organizacyjne

Liczba miejsc: 16
Koszt udziału w warsztacie: 700 zł. Cena obejmuje wszystkie składniki oraz opakowania na ziołowe mikstury.
Dodatkowo koszt noclegów (pokój dwuosobowy) i posiłków wegetariańskich 160 zł/doba. Nocleg na Pojezierzu Bytowskim, w pięknej, klimatycznej agroturystyce. Razem 1020 zł.

Proszę zabierz ze sobą: smakołyki na wspólną ucztę, notatnik i coś do pisania, fartuszek ochronny, wygodne obuwie, wiklinowy kosz na zioła, serce na dłoni 🙂

Zgłoszenia i pytania: ruta@ziolawpelni.pl

Rezerwacja miejsca na warsztacie po wpłacie zadatku w wysokości 200 zł na konto: mBank 21 1140 2004 0000 3502 7690 3991, Ruta Kowalska. W tytule proszę wpisz: zadatek, warsztaty 4-6 września.

O wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń (przy dokonanej wpłacie zadatku).
UWAGA: w razie rezygnacji z uczestnictwa w warsztacie zadatek nie podlega zwrotowi.

O mnie

Wiedzę z zakresu ziołolecznictwa zgłębiam oraz praktykuję z niegasnącym zapałem od kilkudziesięciu lat. Ukończyłam studia magisterskie na kierunku biologia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jestem absolwentką rocznego kursu zawodowego „Zielarz-Fitoterapeuta” w Krośnie oraz studiów podyplomowych „Zioła w profilaktyce i terapii” na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu i „Zioła i nutraceutyki – ich znaczenie dla gospodarki i zdrowia” na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Mieszkam na wsi. Przyroda, która mnie otacza stanowi dla mnie żywe, doskonale wyposażone laboratorium, gdzie odkrywam tajemnice roślin, eksperymentuję z biodynamicznymi metodami uprawy i sporządzam ziołowe lekarstwa, kosmetyki i pachnidła.

Od lat prowadzę warsztaty zielarskie. Jestem autorką wielkiej ziołowej księgi „O czym szumią zioła”
Czerpiąc ogromną radość i zmysłową przyjemność z kontaktu z ziemią, chcę pokazywać innym jak zaprzyjaźnić się z roślinami i korzystać z ich dobrodziejstw.

Bukiet ziołowych inspiracji w Twojej skrzynce

Zapisz się na newsletter
i odbierz darmowy rozdział mojej książki „O czym szumią zioła”

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera oraz na otrzymywanie informacji handlowych i marketingowych o ziołowych warsztatach i produktach.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.