„O czym szumią zioła”. Warsztaty 3-5 września 2021

Głęboko wierzę, że w naszych sercach wciąż tkwi stare dziedzictwo zielarskie. Wiedza akuszerek, babek, szeptuch, znachorów zapisana jest w naszej krwi, w naszych kościach. Wystarczy ją w sobie obudzić. Otworzyć się na nią, dopuścić do głosu.
Podczas trzydniowych warsztatów będziemy zagłębiać się w tę wiedzę i zdobywać praktyczne umiejętności w zakresie stosowania ziół na każdym etapie naszego życia. Będziemy przygotowywać z nich ziołowe remedia, które zabierzesz ze sobą do domowej apteczki. Dokładnie poznasz tajniki sporządzania leków ziołowych, tak abyś po zakończeniu warsztatów mógł/mogła bez trudu przygotować je samodzielnie w domu.

Zaczynamy w piątek o godz. 16:00, kończymy w niedzielę, posiłkiem, o godz. 14:30.

Podczas kursu:

 • dowiesz się jak prawidłowo suszyć i przechowywać zioła
 • dowiesz się dlaczego zioła nie zawsze działają
 • nauczysz się prawidłowo sporządzać ziołowe preparaty galenowe
 • otrzymasz ode mnie dawkę solidnej wiedzy – właśnie to uczestnicy moich warsztatów cenią najbardziej – opinie możesz przeczytać TUTAJ Serce pęka mi z dumy…

Zapraszam po konkretną wiedzę praktyczną, którą możesz samodzielnie wykorzystać później w domu.

Piątek, 3 września

 • godz. 16:00 – 17:30 W jaki sposób działają zioła? Tradycja a badania naukowe. Dlaczego ziołolecznictwo jest wciąż mało popularne? Jakość ziół a skuteczność działania. Substancje czynne w ziołach.
 • godz. 18:30 Kolacja

Sobota, 4 września

 • godz. 9:00 Śniadanie
 • godz. 10:30 – 13:30 Metody zbioru, suszenia i przechowywania ziół. Tajniki sporządzania leków ziołowych: napary, wywary, odwary, maceraty, syropy, nalewki, intrakty, wina, wyciągi glicerynowe, octowe. Omówienie wykorzystanych w recepturze ziół. Zasady przygotowywania mieszanek ziołowych.

  Przygotujesz dla siebie:
 1. syrop ziołowy 240 ml
 2. wyciąg ziołowy na winie 240 ml
 3. ziołowy wyciąg glicerynowy 240 ml
 4. ocet ziołowy 240 ml
 • godz. 14:00 Obiad
 • godz. 15:00 – 17:00 Tajniki sporządzania leków ziołowych: soki roślinne, proszki i zasypki, kleiki, powidełka, ziołomiody, kapsułki.

Przygotujesz dla siebie:

 1. zasypkę ziołową 30 ml
 2. kapsułki ziołowe przeciw niestrawności 30 sztuk
 • godz. 18:30 Kolacja

Niedziela, 5 września

 • godz. 9:00 Śniadanie
 • godz. 10:00 – 14:00 Tajniki sporządzania leków ziołowych: galaretki ziołowe, żelki ziołowe, wyciągi olejowe, maści, czopki, okłady i kompresy, maseczki, kąpiele ziołowe, nasiadówki, inhalacje. Omówienie wykorzystanych w recepturze ziół.

  Przygotujesz dla siebie:
 1. ziołowe żelki przeciw przeziębieniom – 15 sztuk
 2. galaretkę ziołową 120 ml
 3. ziołowy wyciąg olejowy 240 ml
 4. maść o działaniu przeciwbólowym i rozgrzewającym 65 ml
 5. ziołową sól do kąpieli 500 ml

Informacje organizacyjne

Liczba miejsc: 16
Koszt udziału w warsztacie: 850 zł.
Cena obejmuje wszystkie składniki oraz opakowania na ziołowe mikstury.

Dodatkowo koszt noclegów (pokoje dwuosobowe i trzyosobowe z łazienkami oraz aneksem kuchennym) i posiłków wegetariańskich (śniadanie, obiad, kolacja) 120 zł/doba, czyli łącznie 240 zł. Razem 1090 zł.

Noclegi, w Agroturystyce Agrowinnica na Kaszubach (okolice Bytowa) – miejscu, które skradło mi serce. Tuż nad jeziorem.
Cały obiekt jest do naszej wyłącznej dyspozycji. Pyszne jedzenie oparte w dużej mierze na produktach samodzielnie wytworzonych przez gospodarzy (pieczony, swojski chleb, domowe przetwory) oraz na bazie przydomowego ogrodu i z lokalnych gospodarstw ekologicznych + napoje owocowe sporządzone przez gospodarzy oraz napary z sezonowych ziół. Wszystko to sprawi, że zregenerujesz siły i spędzisz czas w przyjaznej atmosferze.

Proszę zabierz ze sobą: notatnik i coś do pisania, fartuszek ochronny, kosz wiklinowy na samodzielnie wykonane preparaty ziołowe.

Zgłoszenia i pytania: ruta@ziolawpelni.pl

Rezerwacja miejsca na warsztacie po wpłacie zadatku w wysokości 250 zł na konto:
mBank 21 1140 2004 0000 3502 7690 3991, Ruta Kowalska
w tytule proszę wpisz: zadatek, warsztaty 3-5 września.
O wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń (przy dokonanej wpłacie zadatku).

UWAGA: w razie rezygnacji z uczestnictwa w warsztacie zadatek nie podlega zwrotowi.

O prowadzącej

Ruta Kowalska – wiedzę z zakresu ziołolecznictwa zgłębia oraz praktykuje z niegasnącym zapałem od kilkudziesięciu lat. Ukończyła studia magisterskie na kierunku biologia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwentka rocznego kursu zawodowego „Zielarz-Fitoterapeuta” w Krośnie, studiów podyplomowych „Zioła w profilaktyce i terapii” na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu oraz „Zioła i nutraceutyki – ich znaczenie dla gospodarki i zdrowia” na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Obecnie pogłębia wiedzę na rocznym kursie „Fitoterapia szczegółowa”.
Autorka wielkiej ziołowej księgi „O czym szumią zioła” oraz „Receptariusza ziołowego”. Od lat prowadzi warsztaty zielarskie.

Czerpiąc ogromną radość i zmysłową przyjemność z kontaktu z ziemią, pragnie pokazywać innym jak zaprzyjaźnić się z roślinami i korzystać z ich dobrodziejstw.

Bukiet ziołowych inspiracji w Twojej skrzynce

Zapisz się na newsletter
i odbierz darmowy rozdział mojej książki „O czym szumią zioła”

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera oraz na otrzymywanie informacji handlowych i marketingowych o ziołowych warsztatach i produktach.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.