„O czym szumią zioła”. Warsztaty 6-9 sierpnia 2021

Głęboko wierzę, że w naszych sercach wciąż tkwi stare dziedzictwo zielarskie. Wiedza akuszerek, babek, szeptuch, znachorów zapisana jest w naszej krwi, w naszych kościach. Wystarczy ją w sobie obudzić. Otworzyć się na nią, dopuścić do głosu. Podczas czterodniowego kursu ziołolecznictwa będziemy zagłębiać się w tę wiedzę i zdobywać praktyczne umiejętności w zakresie stosowania ziół na każdym etapie naszego życia. Będziemy samodzielnie pozyskiwać zioła, poznawać, smakować i przygotowywać z nich ziołowe remedia, które zabierzesz ze sobą do domowej apteczki. Dokładnie poznasz tajniki sporządzania leków ziołowych, tak abyś po zakończeniu kursu mógł/mogła bez trudu przygotować je samodzielnie w domu.

Zaczynamy w piątek o godz. 16:00, kończymy w poniedziałek, posiłkiem, o godz. 14:30.

Podczas kursu:

 • dowiesz się jak prawidłowo suszyć i przechowywać zioła
 • dowiesz się dlaczego zioła nie zawsze działają
 • nauczysz się prawidłowo sporządzać ziołowe preparaty galenowe
 • nauczysz się rozpoznawać zioła w terenie
 • otrzymasz ode mnie dawkę solidnej wiedzy – właśnie to uczestnicy moich warsztatów cenią najbardziej – opinie możesz przeczytać TUTAJ Serce pęka mi z dumy…

Zapraszam po konkretną wiedzę praktyczną, którą możesz samodzielnie wykorzystać później w domu.

Piątek, 6 sierpnia

 • godz. 16:00 – 17:30 W jaki sposób działają zioła? Tradycja a badania naukowe. Dlaczego ziołolecznictwo jest wciąż mało popularne? Jakość ziół a skuteczność działania. Substancje czynne w ziołach.
 • godz. 18:30 kolacja

Sobota, 7 sierpnia

 • godz. 8:30 śniadanie
 • godz. 10:30 – 13:30 zajęcia terenowe, rozpoznawanie roślin, opowieść o ich właściwościach leczniczych, podstawy etnobotaniki. Metody zbioru, suszenia i przechowywania ziół. Zbiór bukietów roślin na ziołowe remedia.
  UWAGA: Na zajęcia terenowe jedziemy do mojego gospodarstwa oddalonego od agroturystyki o 40 km.
 • godz. 14:30 obiad
 • godz. 15:30 – 17:30 tajniki sporządzania leków ziołowych: napary, wywary, odwary, maceraty, syropy, nalewki, intrakty, wina, wyciągi glicerynowe. Omówienie wykorzystanych w recepturze ziół.

Przygotujesz dla siebie:

 1. syrop ziołowy 240 ml
 2. wino ziołowe 240 ml
 • godz. 18:30 kolacja

Niedziela, 8 sierpnia

 • godz. 9:00 śniadanie
 • godz. 10:00 – 13:00 tajniki sporządzania leków ziołowych: soki roślinne, octy, galaretki ziołowe, żelki ziołowe. Omówienie wykorzystanych w recepturze ziół. Dawkowanie ziół.

Przygotujesz dla siebie:

 1. ziołowy wyciąg glicerynowy 240 ml
 2. ocet ziołowy 240 ml
 3. ziołowe żelki przeciw przeziębieniom 15 sztuk
 4. galaretkę ziołową 120 ml
 • godz. 14:00 obiad
 • godz. 15:00 – 17:00 tajniki sporządzania leków ziołowych: proszki i zasypki, kleiki, powidełka, ziołomiody, kapsułki.

Przygotujesz dla siebie:

 1. ziołomiód 120 ml
 2. zasypkę ziołową 15 ml
 3. kapsułki ziołowe przeciw niestrawności 30 sztuk
 • godz. 18:30 kolacja

Poniedziałek, 9 sierpnia

 • godz. 9:00 śniadanie
 • godz. 10:00 – 13:30 tajniki sporządzania leków ziołowych: wyciągi olejowe, maści, czopki, ekstrakty, okłady i kompresy, maseczki, kąpiele ziołowe, nasiadówki, inhalacje. Omówienie wykorzystanych w recepturze ziół.

Przygotujesz dla siebie:

 1. globulki/czopki 12 sztuk
 2. ziołowy wyciąg olejowy 240 ml
 3. maść o działaniu przeciwbólowym i rozgrzewającym 65 ml
 4. kwiatową sól do kąpieli 500 ml
 • godz. 14:00 obiad
napar z kwiatostanów koniczyny

Informacje organizacyjne

Liczba miejsc: 16
Koszt udziału w warsztacie: 1090 zł. Cena obejmuje wszystkie składniki oraz opakowania na ziołowe mikstury. Dodatkowo koszt noclegów (pokój dwuosobowy ) i posiłków wegetariańskich (śniadanie, obiad, kolacja) 175 zł/doba, czyli łącznie 525 zł.
Razem 1615 zł.

Noclegi, w Agroturystyce Żurawi Młyn na Kaszubach http://zurawimlyn.pl/pl/ – okolice Bytowa– miejscu, które skradło mi serce. Dom nad jeziorem, a nawet dwoma. Cały obiekt jest do naszej wyłącznej dyspozycji. Pyszne jedzenie oparte w dużej mierze na produktach z lokalnych gospodarstw ekologicznych + napary z sezonowych ziół. Wszystko to sprawi, że zregenerujesz siły i spędzisz czas w przyjaznej atmosferze.

Proszę zabierz ze sobą: notatnik i coś do pisania, fartuszek ochronny, kosz wiklinowy na samodzielnie wykonane preparaty ziołowe.

Zgłoszenia i pytania: ruta@ziolawpelni.pl
Rezerwacja miejsca na warsztacie po wpłacie zadatku w wysokości 250 zł na konto: mBank 21 1140 2004 0000 3502 7690 3991, Ruta Kowalska
O wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń (przy dokonanej wpłacie zadatku).
UWAGA: w razie rezygnacji z uczestnictwa w warsztacie zadatek nie podlega zwrotowi.

O prowadzącej

Ruta Kowalska – wiedzę z zakresu ziołolecznictwa zgłębia oraz praktykuje z niegasnącym zapałem od kilkudziesięciu lat. Ukończyła studia magisterskie na kierunku biologia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwentka rocznego kursu zawodowego „Zielarz-Fitoterapeuta” w Krośnie, studiów podyplomowych „Zioła w profilaktyce i terapii” na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu oraz „Zioła i nutraceutyki – ich znaczenie dla gospodarki i zdrowia” na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Obecnie pogłębia wiedzę na rocznym kursie „Fitoterapia szczegółowa”

Autorka wielkiej ziołowej księgi „O czym szumią zioła” oraz „Receptariusza ziołowego”. Od lat prowadzi warsztaty zielarskie.

Czerpiąc ogromną radość i zmysłową przyjemność z kontaktu z ziemią, pragnie pokazywać innym kobietom jak zaprzyjaźnić się z roślinami i korzystać z ich dobrodziejstw.

Bukiet ziołowych inspiracji w Twojej skrzynce

Zapisz się na newsletter
i odbierz darmowy rozdział mojej książki „O czym szumią zioła”

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera oraz na otrzymywanie informacji handlowych i marketingowych o ziołowych warsztatach i produktach.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.