„O czym szumią zioła” Warsztaty terenowe 16-19 lipca 2023

Ten warsztat to prawdziwa perełka.
Zajęcia botaniczne w terenie poprowadzi z Wami wybitny botanik dr Lucjan Rutkowski, autor książki „Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej”, wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Podczas zajęć dowiesz się czym jest odmiana, gatunek, rodzina, rodzaj, poznasz cechy charakterystyczne dla rodzin botanicznych, nauczysz się rozpoznawać rośliny w terenie.

Zajęcia z ziołolecznictwa poprowadzi Ruta Kowalska.
W tej części pokłonimy się roślinom i skupimy się na dogłębnym poznaniu kilkunastu gatunków sezonowych ziół w kontekście etnobotaniki, medycyny ludowej oraz badań naukowych.

Zioła będziemy poznawać z poziomu serca, umysłu oraz zmysłów – smaku, zapachu, faktury. Skupimy się nad tym, kim/czym są te zielone istoty, jak były i są postrzegane, co sprawia, że nas uzdrawiają.
Nauczysz się jak prawidłowo zbierać i suszyć zioła, zagłębimy się w zielarską etykę.
Sporządzisz dla siebie 8 ziołowych remediów.
Otrzymasz ode mnie dawkę solidnej wiedzy – właśnie to uczestnicy moich warsztatów cenią najbardziej – opinie możesz przeczytać TUTAJ
Serce pęka mi z dumy…

Ze względu na specyfikę tematyki pierwszeństwo udziału będą miały osoby, które brały już udział w co najmniej jednym moim warsztacie.

Zapraszamy po konkretną wiedzę praktyczną, którą możesz samodzielnie wykorzystać później w domu.

Zaczynamy w niedzielę o godz. 15:00, kończymy w środę, posiłkiem o godz. 13:00.

Co będzie się działo?

Niedziela, 16 lipca

 • godz. 15:00-18:00 zajęcia terenowe – prowadzi dr Lucjan Rutkowski
 • godz. 18:30 kolacja

Poniedziałek, 17 lipca

 • godz. 9:00 śniadanie
 • godz. 10:00 – 13:00 „Materia Medica, Materia Mystica” – nasze związki z roślinami. Postrzeganie roślin na przestrzeni dziejów. Doktryna sygnatur. O czym mówią nam nazwy roślin leczniczych. Medycyna tradycyjna a akademicka. W jaki sposób działają zioła, substancje czynne w roślinach. Zbiór roślin leczniczych, zielarska etyka, suszenie ziół – prowadzi Ruta Kowalska
 • godz. 13:30 obiad
 • godz. 14:30 – 17:30 zajęcia terenowe – prowadzi dr Lucjan Rutkowski
 • godz. 18:30 kolacja
napar z kwiatostanów koniczyny

Wtorek, 18 lipca

 • godz. 9:00 śniadanie
 • godz. 10:00 – 12:30 zajęcia terenowe – prowadzi dr Lucjan Rutkowski
 • godz. 13:30 obiad
 • godz. 14:30 – 17:00 „Materia Medica, Materia Mystica” – rośliny jako uzdrowiciele, esencje kwiatowe, kadzidła, pogłębiona praca z wybranymi ziołami sezonowymi – sporządzisz dla siebie 4 ziołowe remedia – prowadzi Ruta Kowalska
 • godz. 18:30 kolacja

Środa, 19 lipca

 • godz. 9:00 śniadanie
 • godz. 10:00 – 12:00 „Materia Medica, Materia Mystica” – ziołowe kadzidła, pogłębiona praca z wybranymi ziołami sezonowymi – sporządzisz dla siebie 4 ziołowe remedia – prowadzi Ruta Kowalska
 • godz. 13:00 obiad

Informacje organizacyjne

Liczba miejsc: 16
Koszt udziału w warsztacie: 1500 zł
Cena obejmuje wszystkie składniki oraz opakowania na ziołowe remedia.
Dodatkowo koszt noclegów (pokój dwuosobowy z łazienką) i posiłków wegetariańskich (śniadanie, obiad, kolacja) 160 zł/doba, łącznie za cały pobyt 480 zł.
Całkowity koszt to 1980 zł.

Warsztaty odbędą się w Starym Pałacu
Adres: Bukówko 26, 78-220 Bukówko.

Zajęcia terenowe będą odbywały się w pobliżu naszego miejsca zakwaterowania oraz w okolicznych uroczyskach, do których przemieścimy się samochodami.

Zgłoszenia i pytania: ruta@ziolawpelni.pl
O wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń (przy dokonanej wpłacie zadatku w wysokości 600 zł).
Proszę zabierz ze sobą: notatnik, fartuszek ochronny, kosz wiklinowy na samodzielnie wykonane preparaty ziołowe, odpowiedni strój i buty na zajęcia terenowe.

O prowadzących

Dr Lucjan Rutkowski – poprowadzi z Wami zajęcia botaniczne w terenie. Wybitny botanik, starszy wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zajmuje się m.in. florystyką, fitosocjologią, dendrologią, sozologią oraz ogrodnictwem. Prowadzi ćwiczenia z botaniki systematycznej, zajęcia terenowe, wykłady monograficzne z szaty roślinnej i ogrodnictwa (przez kilka lat także z fitogeografii). Autor licznych prac naukowych m.in. książki „Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej”.

Od 2004 roku jest członkiem Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

Ruta Kowalska – wiedzę z zakresu ziołolecznictwa zgłębia oraz praktykuje z niegasnącym zapałem od kilkudziesięciu lat. Prowadzi warsztaty od 2002 roku.

Ukończyła studia magisterskie na kierunku biologia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwentka rocznego kursu zawodowego „Zielarz-Fitoterapeuta” w Krośnie, studiów podyplomowych „Zioła w profilaktyce i terapii” na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, „Zioła i nutraceutyki – ich znaczenie dla gospodarki i zdrowia” na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, rocznego kursu „Fitoterapia szczegółowa” w Instytucie Medycyny Klasztornej w Katowicach.

Autorka wielkiej ziołowej księgi „O czym szumią zioła” oraz „Receptariusza ziołowego”.
Czerpiąc ogromną radość i zmysłową przyjemność z kontaktu z ziemią, pragnie pokazywać innym jak zaprzyjaźnić się z roślinami i korzystać z ich dobrodziejstw.

Bukiet ziołowych inspiracji w Twojej skrzynce

Zapisz się na newsletter
i odbierz darmowy 12-stronicowy rozdział ("Dziurawiec, Fuga Daemonum") mojej książki „O czym szumią zioła”

Akceptuję Regulamin

Chcę otrzymywać newsletter – informacje o nowościach, promocjach, produktach lub usługach Ruty Kowalskiej.

Jeżeli zapisujesz się do newslettera, żeby otrzymać bezpłatny rozdział mojej książki, zostanie on do Ciebie wysłany po potwierdzeniu subskrypcji.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.