Ten warsztat to prawdziwa perełka.
Zajęcia botaniczne w terenie poprowadzi z Wami wybitny botanik dr Lucjan Rutkowski, autor książki „Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej”, wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Podczas zajęć dowiesz się czym jest odmiana, gatunek, rodzina, rodzaj, poznasz cechy charakterystyczne dla rodzin botanicznych, nauczysz się rozpoznawać rośliny w terenie.
Zajęcia z ziołolecznictwa poprowadzi Ruta Kowalska.
W tej części pokłonimy się roślinom i skupimy się na dogłębnym poznaniu kilkunastu gatunków sezonowych ziół w kontekście etnobotaniki, medycyny ludowej oraz badań naukowych.
Zioła będziemy poznawać z poziomu serca, umysłu oraz zmysłów – smaku, zapachu, faktury. Skupimy się nad tym, kim/czym są te zielone istoty, jak były i są postrzegane, co sprawia, że nas uzdrawiają.
Nauczysz się jak prawidłowo zbierać i suszyć zioła, zagłębimy się w zielarską etykę.
Sporządzisz dla siebie 8 ziołowych remediów.
Otrzymasz ode mnie dawkę solidnej wiedzy – właśnie to uczestnicy moich warsztatów cenią najbardziej – opinie możesz przeczytać TUTAJ
Serce pęka mi z dumy…
Ze względu na specyfikę tematyki pierwszeństwo udziału będą miały osoby, które brały już udział w co najmniej jednym moim warsztacie.
Zapraszamy po konkretną wiedzę praktyczną, którą możesz samodzielnie wykorzystać później w domu.
Zaczynamy w niedzielę o godz. 15:00, kończymy w środę, posiłkiem o godz. 13:00.

Co będzie się działo?
Niedziela, 16 lipca
- godz. 15:00-18:00 zajęcia terenowe – prowadzi dr Lucjan Rutkowski
- godz. 18:30 kolacja
Poniedziałek, 17 lipca
- godz. 9:00 śniadanie
- godz. 10:00 – 13:00 „Materia Medica, Materia Mystica” – nasze związki z roślinami. Postrzeganie roślin na przestrzeni dziejów. Doktryna sygnatur. O czym mówią nam nazwy roślin leczniczych. Medycyna tradycyjna a akademicka. W jaki sposób działają zioła, substancje czynne w roślinach. Zbiór roślin leczniczych, zielarska etyka, suszenie ziół – prowadzi Ruta Kowalska
- godz. 13:30 obiad
- godz. 14:30 – 17:30 zajęcia terenowe – prowadzi dr Lucjan Rutkowski
- godz. 18:30 kolacja

Wtorek, 18 lipca
- godz. 9:00 śniadanie
- godz. 10:00 – 12:30 zajęcia terenowe – prowadzi dr Lucjan Rutkowski
- godz. 13:30 obiad
- godz. 14:30 – 17:00 „Materia Medica, Materia Mystica” – rośliny jako uzdrowiciele, esencje kwiatowe, kadzidła, pogłębiona praca z wybranymi ziołami sezonowymi – sporządzisz dla siebie 4 ziołowe remedia – prowadzi Ruta Kowalska
- godz. 18:30 kolacja
Środa, 19 lipca
- godz. 9:00 śniadanie
- godz. 10:00 – 12:00 „Materia Medica, Materia Mystica” – ziołowe kadzidła, pogłębiona praca z wybranymi ziołami sezonowymi – sporządzisz dla siebie 4 ziołowe remedia – prowadzi Ruta Kowalska
- godz. 13:00 obiad
Informacje organizacyjne
Liczba miejsc: 16
Koszt udziału w warsztacie: 1500 zł
Cena obejmuje wszystkie składniki oraz opakowania na ziołowe remedia.
Dodatkowo koszt noclegów (pokój dwuosobowy z łazienką) i posiłków wegetariańskich (śniadanie, obiad, kolacja) 160 zł/doba, łącznie za cały pobyt 480 zł.
Całkowity koszt to 1980 zł.
Warsztaty odbędą się w Starym Pałacu
Adres: Bukówko 26, 78-220 Bukówko.
Zajęcia terenowe będą odbywały się w pobliżu naszego miejsca zakwaterowania oraz w okolicznych uroczyskach, do których przemieścimy się samochodami.
Zgłoszenia i pytania: ruta@ziolawpelni.pl
O wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń (przy dokonanej wpłacie zadatku w wysokości 600 zł).
Proszę zabierz ze sobą: notatnik, fartuszek ochronny, kosz wiklinowy na samodzielnie wykonane preparaty ziołowe, odpowiedni strój i buty na zajęcia terenowe.
O prowadzących
Dr Lucjan Rutkowski – poprowadzi z Wami zajęcia botaniczne w terenie. Wybitny botanik, starszy wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zajmuje się m.in. florystyką, fitosocjologią, dendrologią, sozologią oraz ogrodnictwem. Prowadzi ćwiczenia z botaniki systematycznej, zajęcia terenowe, wykłady monograficzne z szaty roślinnej i ogrodnictwa (przez kilka lat także z fitogeografii). Autor licznych prac naukowych m.in. książki „Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej”.
Od 2004 roku jest członkiem Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

Ruta Kowalska – wiedzę z zakresu ziołolecznictwa zgłębia oraz praktykuje z niegasnącym zapałem od kilkudziesięciu lat. Prowadzi warsztaty od 2002 roku.
Ukończyła studia magisterskie na kierunku biologia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwentka rocznego kursu zawodowego „Zielarz-Fitoterapeuta” w Krośnie, studiów podyplomowych „Zioła w profilaktyce i terapii” na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, „Zioła i nutraceutyki – ich znaczenie dla gospodarki i zdrowia” na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, rocznego kursu „Fitoterapia szczegółowa” w Instytucie Medycyny Klasztornej w Katowicach.
Autorka wielkiej ziołowej księgi „O czym szumią zioła” oraz „Receptariusza ziołowego”.
Czerpiąc ogromną radość i zmysłową przyjemność z kontaktu z ziemią, pragnie pokazywać innym jak zaprzyjaźnić się z roślinami i korzystać z ich dobrodziejstw.
