„O czym szumią zioła”. Warsztaty ziołowo-botaniczne 10-14 lipca 2021

BRAK WOLNYCH MIEJSC!

Głęboko wierzę, że w naszych sercach wciąż tkwi stare dziedzictwo zielarskie. Wiedza akuszerek, babek, szeptuch, znachorów zapisana jest w naszej krwi, w naszych kościach. Wystarczy ją w sobie obudzić. Otworzyć się na nią, dopuścić do głosu. Podczas pięciodniowego kursu ziołolecznictwa będziemy zagłębiać się w tę wiedzę i zdobywać praktyczne umiejętności w zakresie stosowania ziół na każdym etapie naszego życia. Dokładnie poznasz tajniki sporządzania leków ziołowych, tak abyś po zakończeniu kursu mógł/mogła bez trudu przygotować je samodzielnie w domu.

Ten warsztat to prawdziwa perełka. Zajęcia botaniczne w terenie (łącznie 9 godzin) poprowadzi z Wami wybitny botanik dr Lucjan Rutkowski, wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Tylko jeden taki warsztat w 2021 roku. Zajęcia terenowe będą odbywały się w okolicach naszego miejsca zakwaterowania oraz okolicznych rezerwatach przyrody, do których przemieścimy się samochodami.

Zaczynamy w sobotę o godz. 15:00, kończymy w środę, obiadem o godz. 13:30.

Podczas kursu:

 • dowiesz się jak prawidłowo suszyć i przechowywać zioła
 • dowiesz się dlaczego zioła nie zawsze działają
 • nauczysz się prawidłowo sporządzać ziołowe preparaty galenowe
 • nauczysz się rozpoznawać rośliny w terenie
 • otrzymasz ode mnie dawkę solidnej wiedzy – właśnie to uczestnicy moich warsztatów cenią najbardziej – opinie możesz przeczytać TUTAJ Serce pęka mi z dumy…

Zapraszamy po konkretną wiedzę praktyczną, którą możesz samodzielnie wykorzystać później w domu.

Co będzie się działo?

Sobota, 10 lipca

 • godz. 15:00 posiłek powitalny (zupa + dodatki)
 • godz. 16:00 – 17:30 W jaki sposób działają zioła? Tradycja a badania naukowe. Dlaczego ziołolecznictwo jest wciąż mało popularne? Jakość ziół a skuteczność działania. Substancje czynne w ziołach – prowadzi Ruta Kowalska
 • godz. 18:30 kolacja

Niedziela, 11 lipca

 • godz. 9:00 śniadanie
 • Godz. 10:00 – 12:30 Tajniki sporządzania leków ziołowych: napary, wywary, odwary, maceraty, syropy, nalewki, intrakty, wina, wyciągi glicerynowe. Omówienie wykorzystanych w recepturze ziół. Zasady przygotowywania mieszanek ziołowych – prowadzi Ruta Kowalska

  Przygotujesz dla siebie:
 1. syrop ziołowy 240 ml
 2. wino ziołowe 240 ml
 3. ziołowy wyciąg glicerynowy 240 ml
 • godz. 13:00 obiad
 • godz. 14:30-17:30 rozpoznawanie roślin w terenie – prowadzi dr Lucjan Rutkowski
 • godz. 18:30 kolacja

Poniedziałek, 12 lipca

 • godz. 9:00 śniadanie
 • godz. 10:00 – 12:30 Tajniki sporządzania leków ziołowych: soki roślinne, octy, galaretki ziołowe, żelki ziołowe. Omówienie wykorzystanych w recepturze ziół – prowadzi Ruta Kowalska

Przygotujesz dla siebie:

 1. ocet ziołowy 240 ml
 2. ziołowe żelki przeciw przeziębieniom 15 sztuk
 3. galaretkę ziołową 120 ml

godz. 13:00 obiad

godz. 15:00 – 18:00 rozpoznawanie roślin w terenie – prowadzi dr Lucjan Rutkowski

godz. 18:30 kolacja

Wtorek, 13 lipca

 • godz. 9:00 śniadanie
 • godz. 10:00 – 13:00 Tajniki sporządzania leków ziołowych: proszki i zasypki, kleiki, powidełka, ziołomiody, kapsułki – prowadzi Ruta Kowalska

Przygotujesz dla siebie:

 1. ziołomiód 120 ml
 2. zasypkę ziołową 15 ml
 3. kapsułki ziołowe przeciw niestrawności 30 sztuk
 4. ziołowy wyciąg olejowy 240 ml
 • godz. 13:30 obiad
 • godz. 15:00 – 18:00 rozpoznawanie roślin w terenie – prowadzi dr Lucjan Rutkowski
 • godz. 18:30 kolacja

Środa, 14 lipca

 • godz. 9:00 śniadanie
 • godz. 10:00 – 13:00 Tajniki sporządzania leków ziołowych: wyciągi olejowe, maści, czopki, ekstrakty, okłady i kompresy, maseczki, kąpiele ziołowe, nasiadówki, inhalacje. Omówienie wykorzystanych w recepturze ziół – prowadzi Ruta Kowalska

Przygotujesz dla siebie:

 1. globulki/czopki 12 sztuk
 2. maść o działaniu przeciwbólowym i rozgrzewającym 65 ml
 3. kwiatową sól do kąpieli 500 ml
 • godz. 13:30 obiad

Informacje organizacyjne

Liczba miejsc: 16
Koszt udziału w warsztacie: 1300 zł. Cena obejmuje wszystkie składniki oraz opakowania na ziołowe mikstury.
Dodatkowo koszt noclegów (pokoje dwuosobowe i trzyosobowe z łazienkami oraz aneksem kuchennym) i posiłków wegetariańskich (śniadanie, obiad, kolacja) 120 zł/doba, czyli łącznie 480 zł.
Razem 1780 zł.

Noclegi, w Agroturystyce Agrowinnica na Kaszubach (okolice Bytowa) – miejscu, które skradło mi serce. 300 metrów do jeziora.
Cały obiekt jest do naszej wyłącznej dyspozycji. Pyszne jedzenie oparte w dużej mierze na produktach samodzielnie wytworzonych przez gospodarzy (pieczony, swojski chleb, domowe przetwory) oraz na bazie przydomowego ogrodu i z lokalnych gospodarstw ekologicznych + napoje owocowe sporządzone przez gospodarzy oraz napary z sezonowych ziół.
Wszystko to sprawi, że zregenerujesz siły i spędzisz czas w przyjaznej atmosferze.

Proszę zabierz ze sobą: notatnik i coś do pisania, fartuszek ochronny, wygodne obuwie, preparat przeciw kleszczom oraz kosz wiklinowy na samodzielnie wykonane preparaty ziołowe.

Zgłoszenia i pytania: ruta@ziolawpelni.pl
Rezerwacja miejsca na warsztacie po wpłacie zadatku w wysokości 350 zł na konto: mBank 21 1140 2004 0000 3502 7690 3991, Ruta Kowalska w tytule proszę wpisz: zadatek, warsztaty 10-14 lipca 2021.
O wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń (przy dokonanej wpłacie zadatku).
UWAGA: w razie rezygnacji z uczestnictwa w warsztacie zadatek nie podlega zwrotowi.
Jeśli z powodu sytuacji epidemiologicznej warsztat nie będzie mógł się odbyć, wszystkie wpłaty zostaną zwrócone lub według życzenia przeniesione na poczet innego warsztatu w 2021 roku.

O prowadzących

Ruta Kowalska – poprowadzi z Wami część zielarską. Wiedzę z zakresu ziołolecznictwa zgłębia oraz praktykuje z niegasnącym zapałem od kilkudziesięciu lat. Ukończyła studia magisterskie na kierunku biologia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwentka rocznego kursu zawodowego „Zielarz-Fitoterapeuta” w Krośnie, studiów podyplomowych „Zioła w profilaktyce i terapii” na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu oraz „Zioła i nutraceutyki – ich znaczenie dla gospodarki i zdrowia” na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Obecnie pogłębia wiedzę na rocznym kursie „Fitoterapia szczegółowa”.
Autorka wielkiej ziołowej księgi „O czym szumią zioła” oraz „Receptariusza ziołowego”. Od lat prowadzi warsztaty zielarskie.
Czerpiąc ogromną radość i zmysłową przyjemność z kontaktu z ziemią, pragnie pokazywać innym jak zaprzyjaźnić się z roślinami i korzystać z ich dobrodziejstw.

Dr Lucjan Rutkowski – poprowadzi z Wami zajęcia botaniczne w terenie, wybitny botanik, starszy wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, autor botanicznych książek m.in. „Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej”. Prawdziwy pasjonat i znawca roślin. Samodzielne poszukiwania botaniczne prowadzi już ponad 45 lat, rozpoznaje ok. 6 tysięcy gatunków roślin.

Bukiet ziołowych inspiracji w Twojej skrzynce

Zapisz się na newsletter
i odbierz darmowy rozdział mojej książki „O czym szumią zioła”

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera oraz na otrzymywanie informacji handlowych i marketingowych o ziołowych warsztatach i produktach.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.