Po wydaniu liczącej 416-stronic księgi „O czym szumią zioła” rozsmakowałam się w pisaniu. Mam tyle pomysłów, że zanosi się na to, że w ciągu najbliższych lat stworzę solidną, ziołową biblioteczkę. Twórcza praca sprawia, że płonę jasnym, żywym płomieniem. Wewnętrzny ogień daje mi poczucie mocy, rozgrzewa duszę, rozjaśnia mroki zwątpienia. Uwielbiam ten stan.
„Twórcze życie stoi na buzującym ogniu. Bez ognia ambitne projekty, oryginalne myśli, tęsknoty, pragnienia pozostają surowe, nikt się nimi nie naje”.
C.P. Estes, „Biegnąca z wilkami”
Moja nowa publikacja to liczący 216-stronic „Receptariusz ziołowy”.
Wielkiej urody. Z przepisami z pochodzących z XIX i początków XX wieku zielników, poradników gospodarskich, ksiąg kucharskich oraz podręczników do receptury, moimi opowieściami o zielarskim dziedzictwie kobiet oraz miejscem na zapisywanie własnych receptur.
Fascynują Cię przepisy na ziołowe remedia z poprzednich epok?
Pragniesz dowiedzieć się więcej o dawnych ziołowych lekach – cukrosmażkach, morselach, krążkach, kołaczkach, zachowkach, poduszeczkach i materacykach lekarskich?
Cenisz wiedzę przekazywaną przez nasze prababki i nie chcesz, aby uległa zapomnieniu?
Intryguje Cię kim były „panny apteczkowe”?
Szuflady Twojego kuchennego kredensu wypełnione są karteczkami z zapiskami, które skrywają się w najciemniejszych zakamarkach, wtedy, gdy są Ci najbardziej potrzebne?
Pragniesz gromadzić własne przepisy na ziołowe mikstury w jednym miejscu?
Jeśli na wszystkie powyższe pytania odpowiedziałaś twierdząco, a w Twoich oczach pojawił się błysk – ten Receptariusz jest dla Ciebie.
Stań się kontynuatorką dziedzictwa kobiet.
Co znajdziesz w Receptariuszu?
Receptariusz podzielony jest na 6 działów:
- Receptura, czyli ogólne prawidła
- Dla zdrowia
- Dla urody
- Dla smaku
- Dla zapachu
- Dla innego pożytku
W każdym z nich znajdziesz:
- przepisy na ziołowe remedia ze starych ksiąg
- pięknie ozdobione puste stronice na Twoje własne zapiski
- teksty mojego autorstwa o dziedzictwie zielarskim kobiet z serii Przodkinie
W Receptariuszu znajdziesz ponadto:
- stronę tytułową z miejscem na wpisanie swoich danych
- spis treści, który możesz samodzielnie uzupełniać, co pozwoli Ci łatwo odnaleźć zapisane przez Ciebie receptury
- 3 tasiemki w różnych kolorach, którymi zaznaczysz ważne dla siebie strony
„Kobiety od wieków przekazywały sobie umiejętności praktyczne. Przepisy na lecznicze remedia i smaczne, pożywne posiłki. Niejako mimochodem, przy okazji. Podczas codziennej krzątaniny, żmudnej pracy i spełniania rozlicznych, przypisanych im z racji płci obowiązków. Najczęściej z ust do ust. Czasem w formie pisemnej. Nakreślonych w pośpiechu zapisków na tym, co tylko było pod ręką lub skrupulatnych notatek w specjalnie do tego celu przeznaczonych zeszytach.
Te pieczołowicie gromadzone przez całe pokolenia zasoby wiedzy są przykładem naszego kobiecego kontinuum. Pomostem między nieco przykurzoną przeszłością a teraźniejszością. Cennym dziedzictwem. Bardzo osobistym, posiadającym zapach i smak. Łączącym nas z naszymi przodkiniami niczym snuta przed prządkę nić. Niekiedy poprzerywana, z licznymi supełkami, a czasem mocna i równa. Odporna na wszelkie przeciwności losu”.
Ruta Kowalska, „Receptariusz ziołowy”
Receptariusz jest nie tylko klejony, ale i szyty – dzięki temu dobrze się otwiera, co jest niezmiernie ważne przy robieniu własnych zapisków. Twarda, imitująca delikatny len okładka powleczona jest cienką warstwą matowej folii, co sprawia, że jest odporna na wilgoć i zabrudzenia. Dzięki temu swobodnie możesz z niego korzystać w kuchni.
Środek Receptariusza został wydrukowany na lekko kremowym, grubszym papierze o gramaturze 100 g. Nie byłabym sobą, gdybym nie zadbała o pięknie zaprojektowane wnętrze – roślinne ilustracje i zdjęcia w stylu vintage. Projekt graficzny przygotowała Katarzyna Tużylak.
Dzięki wysokiej jakości wykonania Receptariusz będzie służył Ci przez lata, co pięknie wpisuje się w moje wartości etyczne.
Dane techniczne
RECEPTARIUSZ ZIOŁOWY
Rok wydania: 2020
Format 205 x 205 mm
Liczba stron: 216
Oprawa twarda
Środek – papier o gramaturze 100 g
3 tasiemki w różnych kolorach, którymi zaznaczysz ważne dla siebie strony
„Do dziś pamiętam zeszyt z przepisami mojej babci Stanisławy przechowywany pieczołowicie w szufladzie starego, kuchennego kredensu. Odcinający się swoją PRL-owską szarością od lśniących nieskazitelną bielą, złożonych w idealną kostkę, sztywnych od krochmalu lnianych ręczników kuchennych. Babcia traktowała go z niezwykłą atencją. Wciąż nie wiem jak to możliwe, że mimo, częstego używania nie było na nim ani jednej plamki. Brulion był w stanie nienagannym. Przeglądanie go, poprzedzone obowiązkowym umyciem rąk mydłem o duszącym zapachu bzu, było dla mnie prawdziwym świętem”
Ruta Kowalska, „Receptariusz ziołowy”
Pragniesz tworzyć własne receptury ziołowe i zapisywać je w wyjątkowym miejscu?
Daj się zainspirować „Receptariuszem ziołowym” i stań się kontynuatorką zielarskiego dziedzictwa kobiet.
Odtwarzanie zachowanych receptur naszych babek, matek, ciotek, wydobywanie ich z niepamięci jest jak powrót do korzeni. Spisując własne, stworzone metodą prób i błędów, sprawdzone przepisy pozostawiasz cząstkę siebie. Zachowujesz ciągłość przekazu.
Nasza kobieca historia splata się z pędami roślin w mocnym uścisku. Kwiaty, liście i owoce znaczą ślady stóp naszych przodkiń.
Spodobał Ci się „Receptariusz ziołowy”? Będę wdzięczna, jeśli podzielisz się tą informacją z innymi w swoich mediach społecznościowych używając hasztagu #ReceptariuszZiołowy
Dziękuję z całego serca.
Tu to dziękuję za Twoją pasję tworzenia w świecie ziół. Dorota
Dziękuję z całego serca 🙂