Rumianek, ziele matek

Łacińska nazwa rumianku pospolitego Matricaria chamomilla wywodzi się od słowa mater – matka. Ta niezwykle ważna w medycynie ludowej roślina miała wiele nazw potocznych. Rumianek zwano kamelkami, kamilą, maroną, romanem, rymionkiem, a jako niezbędny składnik receptur dla niemowląt tytułowano go zielem matek.

koszyczki rumianku

Herbatka z koszyczków rumianku jest, tuż obok mleka matki jednym z pierwszych smaków, jakie poznają niemowlęta. Łyżeczkę ciepłego naparu miesza się z mlekiem i podaje dziecku do picia kilka razy dziennie. Taka mikstura działa przeciwzapalnie, koi bóle brzucha, łagodzi kolki i likwiduje wzdęcia.

Świadome położne i doule zalecają, aby pierwsza kąpiel noworodka odbyła się w naparze rumiankowym. To wspaniały sposób przywitania małego człowieka na tym świecie. I przekonanie go, że jest równie przyjazny jak brzuch mamy.

Rumiankowa kąpiel powitalna

50 g suszonych koszyczków rumianku zalej 1 litrem wrzątku. Zaparzaj 20 minut pod przykryciem. Przecedź przez sito. Wlej do wanienki. Dodaj taką ilość chłodnej wody, aby temperatura była przyjemna dla malucha. Kąpiel działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i kojąco na skórę. Nie można jej stosować jedynie u dzieci uczulonych na rumianek.

przygotowania do kąpieli rumiankowej

Rumianek to zioło przyjazne nie tylko matkom, ale wszystkim kobietom. Działa łagodząco i odkażająco w stanach zapalnych pochwy, zapaleniach szyjki macicy i upławach.

Kojarzące się ze starymi, babcinymi metodami nasiadówki pomagają narządom rozrodczym zachować witalność i zdrowie. A dodatkowo są okazją do zatrzymania się i odpoczynku, który w życiu wielu kobiet jest towarem najbardziej deficytowym.

napar z koszyczków rumianku

Nasiadówka – Kobiece ukojenie

150 g suszonego lub 300 g świeżego rumianku zalej 3 litrami wrzącej wody. Zaparzaj 20 minut pod przykryciem. Wlej do najpiękniejszej miednicy jaką posiadasz. Już samo słowo miednica brzmi bardzo kobieco. Poczekaj aż napar osiągnie temperaturę przyjemną dla Twojego ciała. A teraz weź ulubioną książkę, herbatkę, wino lub to co lubisz najbardziej. Usiądź w misce z naparem. Ty czytasz lub słuchasz muzyki, a rumianek wykonuje swoją leczniczą robotę. Czas trwania nasiadówki to około 20-30 minut.

Które zioła są dla Ciebie szczególnie cenne? Znasz jakieś sekretne, babcine receptury ziołowe?

Bukiet ziołowych inspiracji w Twojej skrzynce

Zapisz się na newsletter
i odbierz darmowy 12-stronicowy rozdział ("Dziurawiec, Fuga Daemonum") mojej książki „O czym szumią zioła”

Akceptuję Regulamin

Chcę otrzymywać newsletter – informacje o nowościach, promocjach, produktach lub usługach Ruty Kowalskiej.

Jeżeli zapisujesz się do newslettera, żeby otrzymać bezpłatny rozdział mojej książki, zostanie on do Ciebie wysłany po potwierdzeniu subskrypcji.

Komentarze Dodaj swój

  1. Viola pisze:

    Pomysł na kąpanie dzieci w ziołach jest świetny. Wczoraj mojego 4-miesięcznego synka wykąpałam w rumianku właśnie. Bardzo mu się podobało. O dziwo nie krzyczał jak to ma w zwyczaju robić przy zwykłej kąpieli.

  2. Weronika pisze:

    To nie babciny, a mój własny sposób na poważne trudności przy menstruacji – maczek kalifornijski i kąpiel z geranium. Do następnej dodam rumianek, dziękuję za wskazówkę!

    1. Ruta Kowalska pisze:

      Dziękuję za podzielenie się. Zainspirowałaś mnie kąpielami geraniowymi, tym bardziej, że zawsze mam mnóstwo liści po wiosennym sadzonkowaniu. Dotychczas robiłam z nich nalewki, cukier geraniowy i dodawałam do mieszanek do picia.
      Przy bolesnej menstruacji dobrze sprawdzi się napar z rumianku oraz krwawnika – działają mocno rozkurczowo.
      A maczka używam, gdy dopada mnie bezsenność.
      Pozdrawiam od serca.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.