Ziołomiód głogowy, lecznicza słodycz

W tradycyjnym zielarstwie głóg (Crataegus L.) często nazywa się matką serca. I ja też lubię myśleć o nim w ten sposób. Taka nazwa brzmi o wiele czulej (a lubię do roślin podchodzić z czułością) niż głóg i dużo lepiej odzwierciedla jego leczniczą naturę.

David Hoffmann, doświadczony fitoterapeuta i wykładowca ziołolecznictwa uważa głóg za najbardziej wartościowy tonik nasercowy w świecie roślin. Według jego opinii żadne inne zioło nie regeneruje serca w sposób tak odżywczy jak czyni to głóg.

głóg jednoszyjkowy

To zioło dla ludzi niespieszących się, cierpliwych. Działa powoli i łagodnie. Na efekty trzeba poczekać dobrych parę miesięcy, ale osiągnięta poprawa zdrowia ma charakter trwały.

W poprzednim poście pisałam o leczniczych właściwościach głogu i podałam przepis na nalewkę głogową. Na bazie nalewki możesz w łatwy i szybki sposób przygotować smaczny ziołomiód głogowy.

Zioła lubią towarzystwo miodu i tworzą z nim doskonały duet o spotęgowanym działaniu leczniczym. Miód, dzięki zawartości m.in. choliny i potasu działa regulująco na pracę serca, zwiększa jego wydolność i siłę skurczu. Przeciwdziała arytmii i miażdżycy, obniża ciśnienie krwi, uspokaja i ułatwia zasypianie.
Cukier zawarty w miodzie posiada również niezmiernie ważną zaletę. Przyspiesza wchłanianie przez nasz organizm substancji czynnych obecnych w ziołach.

Ziołowe wyciągi alkoholowe z miodem są bardzo trwałe. Można je przechowywać nawet do dwóch lat. Najlepiej w ciemnym i chłodnym miejscu.

ziołomiód głogowy

Alkoholomiód głogowy

Do 100 ml nalewki z owoców głogu wlej 100 ml płynnego miodu. Dokładnie wymieszaj i odstaw na 5-7 dni.
Zażywaj 3 razy dziennie po 1 łyżce. Jest to doskonały środek wzmacniający serce, przeciwmiażdżycowy i obniżający ciśnienie krwi.

Dobierając odpowiedni rodzaj miodu możesz wzmocnić oczekiwany przez Ciebie efekt leczniczy. Jeśli chcesz przeciwdziałać zmianom miażdżycowym zastosuj miód spadziowy, malinowy, rzepakowy lub gryczany. Jeśli Twoim celem jest obniżenie ciśnienia wybierz miód lipowy lub nostrzykowy.

Przygotowane własnoręcznie preparaty z głogu nadają się do długotrwałego stosowania. Ostrożnie należy ich używać jedynie przy niskim ciśnieniu krwi.

Ziołomiód głogowy dla dzieci

Wysuszone owoce głogu zmiel na proszek. Zioła delikatnie zwilż spirytusem lub gliceryną (dostępna w aptekach). Dzięki temu zabiegowi składniki łatwiej się połączą. Wymieszaj ziołowy pył z miodem w proporcji 1:2, czyli np. na pół szklanki ziół przeznacz 1 szklankę miodu. Całość przełóż do słoika i odstaw na tydzień.
Dzieciom o masie ciała około 20 kg podawaj po 1 łyżeczce 3 razy dziennie.

głóg jednoszyjkowy

Po opadnięciu liści owoce głogu jeszcze bardzo długo utrzymują się na gałęziach. Nawet przykryte czapą śniegu zuchwale czerwienią się w słońcu.
Zimą skupia się wokół nich życie towarzyskie ptaków. Wśród gałęzi nieustannie kręcą się amatorzy owoców – jemiołuszki, rudziki, gile i cała plejada ptasiego drobiazgu.

Swoją trwałość owoce głogu zawdzięczają obecności w nich naturalnego konserwantu – kwasu sorbowego. Nazwano go tak na cześć jarzębiny (Sorbus aucuparia), kuzynki głogu, pochodzącej z tej samej rodziny różowatych.
To właśnie z jej owoców po raz pierwszy wyekstrahowano kwas sorbowy.

Zrobiłaś już jakieś głogowe lekarstwa?

Bibliografia:

  1. Piekut J., Borawska M. H., Smakołyki prosto z ula dla zdrowia i urody, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
  2. Hoffmann D., Ziołowa klinika zdrowia, Instytut wydawniczy PAX, Warszawa.
  3. Różański H, wykład w PWSZ w Krośnie

Bukiet ziołowych inspiracji w Twojej skrzynce

Zapisz się na newsletter
i odbierz darmowy 12-stronicowy rozdział ("Dziurawiec, Fuga Daemonum") mojej książki „O czym szumią zioła”

Akceptuję Regulamin

Chcę otrzymywać newsletter – informacje o nowościach, promocjach, produktach lub usługach Ruty Kowalskiej.

Jeżeli zapisujesz się do newslettera, żeby otrzymać bezpłatny rozdział mojej książki, zostanie on do Ciebie wysłany po potwierdzeniu subskrypcji.

Komentarze Dodaj swój

  1. Andrzej Czek pisze:

    Czy na ziołomiód głogowy dla dzieci głóg suszy się i mieli z pestkami?

    1. Tak, można zmielić całe, wysuszone owoce głogu na drobniutki proszek, a następnie wymieszać z miodem w proporcji: 1 łyżeczka zmielonych owoców na 1 łyżkę miodu. Lek bezpieczny i skuteczny, ale należy go podawać regularnie przez dłuższy czas.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.