Opinie

Nina

Ruto, bardzo dziękuję za warsztaty, które dla mnie były przepełnione wiedzą, praktyką i magią. Masz przeogromną wiedzę o ziołach połączoną z czuciem i szacunkiem do roślin, co dla mnie jest mega ważne, a nie każdy zielarz tak ma. Właśnie to - owo czucie ziół i szacunek do nich mnie pociąga i przyciąga do Twej osoby i wiedzy płynącej od Ciebie. Twoje warsztaty mogłabym określić w kilku słowach, takich jak: pełnia, obfitość, bogactwo: wiedzy, praktyki i ilości sporządzonych wspólnie produktów. Wyjechałam od Ciebie z plecakiem pełnym boskich specyfików, które są bogate, a jednocześnie proste i to jest ich przeogromna wartość. Teraz mam bazę do tworzenia kolejnych według mojej fantazji, korzystając z wiedzy zapisanej w Twej pięknej książce. Dodatkowymi walorami warsztatów było przepiękne miejsce z przepysznym posiłkami oraz pozostali uczestnicy - przyciągasz piękne dusze na swoje warsztaty. Jeszcze raz wyrażam wdzięczność i radość, iż mogłam Cię spotkać i skorzystać z tego pięknego wspólnego czasu, doceniając jego praktyczne, użyteczne i jednocześnie inspirujące wykorzystanie. Cudowności w kolejnych projektach.

Ania

Dziękuję za cudownie spędzony czas. Jesteś niezwykłą istotą, masz bardzo ważną misję. Dziękuję, że jesteś i życzę żebyś mogła przekazać swoją wiedzę jak największej rzeszy osób, które będą dalej to przekazywały, a świat dzięki temu stanie się jeszcze piękniejszy. Powodzenia.

Małgosia

To były niezapomniane dni.
Przyznam szczerze, że brałam udział w różnych warsztatach i wykładach na temat ziół i ich stosowania, jednakże po raz pierwszy spotkałam się z tak praktycznym podejściem do tematu.
Ruta jest wspaniałą wykładowczynią, inspirującą wszystkich uczestników. Jest oazą spokoju i zrozumienia dla naszej niezręczności.
Wszystkie receptury zostały dostosowane do możliwości wykonawczych praktycznie każdego. Dlatego nie zostaną zapomniane i odłożone do lamusa, jak to zwykle bywa, tylko będą wykorzystywane przynajmniej przeze mnie.
Takie warsztaty łączą tych, którzy chcieliby zmieniać swoje życie na lepsze. Dlatego, można powiedzieć, że jeśli chcesz spotkać pokrewną duszę wybierz się na warsztat do Ruty.
Na pewno spotkasz tam ciekawe osoby i zdobędziesz nowych przyjaciół. Chciałabym wziąć udział w kolejnych warsztatach. Czekam na to niecierpliwie.

Joanka

Podczas warsztatów Ruta tworzy przestrzeń która według mnie jest... podróżą. Nie taką egzotyczną, w obce, tylko taką którą dobrze w środku znamy. Prowadzi czule, ale konkretnie, za rękę po świecie roślin, ich dobroczynnego działania, po mądrościach pielęgnowanych przez nasze babki i prababki. Wyszłam z warsztatów z głową pełną nowej, szczegółowej wiedzy (też praktycznej), z masą remediów w rękach, zeszytem pękającym od notatek. Cieszę się, że Ruta gromadzi i przekazuje wiedzę o roślinach i to nie tylko pod kątem jak je wykorzystać, ale z całym naręczem wpisanych w nie wartości kulturowych i pamięci o szacunku. Jeśli czujesz, że wiedza zapisana w świecie roślin Cię woła to Ruta jest piękną Przewodniczką w tej podróży! Chylę czoła przed ilością wiedzy mieszczącej się w Jej głowie i sercu. Polecam gorąco i dziękuję. Po warsztatach czuję, że moje zgłębianie roślin dopiero się zaczyna. Tulę!

Jola

To był magiczny czas. Świat ziół jest nieodkrytą skarbnicą, ale Ruta po mistrzowsku poprowadziła nas przez wszystkie jego meandry. Zajęcia w terenie, w przepięknym ogrodzie Ruty - umożliwiły bezpośredni kontakt z roślinami, których niekiedy nie ma możliwości zobaczyć na co dzień np. żywokost, tatarak. Zajęcia na sali umożliwiły teoretyczne poznanie właściwości ziół, ale najlepsza część warsztatów to własnoręczne wykonywanie preparatów. Maści, nalewki, syropy, wyciągi wodne, olejowe...  nie zliczę wszystkiego - ziołowy zawrót głowy i wspaniała zabawa. Podczas całego warsztatu Ruta w sposób bardzo profesjonalny, a zarazem ciekawy i wciągający wyjaśniała wszelkie zawiłości tematu. Zawsze gotowa na trudne pytania z sali. Zawsze z humorem, zaczarowała nas wszystkich i sprawiła, że teraz Świat Ziół jest nam bliski. Dziękuję Ruto. Niech Moc i Magia Roślin będzie z nami!

Kasia

Warsztaty u Ruty Kowalskiej na długo zapadną mi w pamięć. Od dawna interesowałam się ziołami i bardzo chciałam poszerzyć swoją wiedzę. Już pierwszego dnia zachwyciłam się profesjonalnym przygotowaniem prowadzącej. Ogromna ilość słoiczków, pudełeczek, ziół, produktów do tworzenia "tajemnych mikstur" bardzo mnie zachwyciła. Ruta przekazała nam kawał wiedzy w przystępny i ciekawy sposób. W miłej, kobiecej atmosferze przypominałyśmy sobie naszą pradawną wiedzę, która powinna być wdrożona tak naprawdę na stałe w codzienne życie. Dobrze jest wiedzieć, że na naszych pięknych łąkach jest tyle naturalnych kosmetyków dla zdrowia i urody. Oprócz warsztatów wspominam nasze niezwykłe kobiece kręgi, które przy blasku świec, w towarzystwie wszystkich żywiołów natury i osobistych amuletów skłoniły nas do zwierzeń. Bez wątpienia popłynęła wtedy ogromna moc uzdrawiająca do każdej z nas. Cieszę się z poznania tej charyzmatycznej i zakochanej w kwiatach zielarki. Ruta zainspirowała mnie do dalszej nauki i działań w kierunku ziołowej profilaktyki zdrowotnej. Zaraz po warsztatach udałam się z córkami na łąkę, aby zebrać odpowiednie dla nas zioła. Wszystkie korzystamy z olejków i maści i jesteśmy bardzo zadowolone, z takiego współdziałania z Matką Naturą.

Lila

Ruto, dziękuję, to był dla mnie naprawdę dobry czas. Gdybym miała jednym słowem opisać warsztaty - to "pełnia" najlepiej oddaje to, co się tam dla mnie wydarzyło. Mnóstwo rzetelnej wiedzy, możliwość zastosowania jej w praktyce (słoiczki codziennie grzecznie wstrząsane), a wszystko przekazane z ogromną miłością i szacunkiem dla ziół, ziemi, świata. I do tej pełni dołączam ludzi, których te warsztaty przyciągnęły - i dziękuję za możliwość spotkania z nimi, śmiechu, wzruszeń, niezwykłej wiedzy, którą wnieśli. A wszystko w pięknym miejscu, wśród niezwykłej przyrody Kaszub. Dziękuję.

Jola

Wzięłam udział w kursie Ruty już po raz trzeci. Pierwszy raz trzy lata temu. I wciąż jestem przekonana, że będę dalej wracać. Poza olbrzymią dawką wiedzy i doskonałą organizacją, nie sposób nie wspomnieć o ciepłej i serdecznej Prowadzącej, Rucie. Ruta jest wytrwałą i cierpliwą nauczycielką, która swoim uśmiechem i promienną osobowością rozjaśnia dzień każdej uczestniczki. Wiele się nauczyłam - kremy, maści, eliksiry a w tym naprawdę duża dawka siostrzeństwa. Polecam z całego serca.

Aneta

Z warsztatów z Rutą wróciłam U-BOGACONA; o wiedzę ogólną i praktyczną jak Być wśród Ziół i jak pracować z ziołami, o produkty które tam zrobiłyśmy (a było tego sporo), o książkę (O czym szumią zioła), dzięki której sporządziłam samodzielnie ziołowe nalewki i maceraty, o inspirację... a teraz czekam na kolejny tom książki Ruty.

Kasia

Polecam warsztaty z całego serca. Ogromna dawka wiedzy i praktyki. W cudownym miejscu i klimacie. Warto skorzystać.

Wiola

W długą podróż na Kaszuby wybierałam się z obawami: bo daleko, bo nikogo nie znam, bo moja wiedza o ziołach znikoma... Już pierwszego dnia niepokój zniknął – urocza agroturystyka, przyjazna atmosfera no i najważniejsze - pełny profesjonalizm Ruty, która przez te kilka dni stała się naszą przewodniczką po ziołowych ścieżkach. Wiedza i bardzo rzetelne przygotowanie warsztatów, czas wypełniony zarówno teorią jak i aktywnością przy różnorakich miksturach na bazie zebranych ziół. To był dobry czas dla mojej skołatanej duszy! W drodze powrotnej obmyślałam własne receptury ziołowe. Wracałam bogatsza o wiedzę i coś więcej - szacunek do Natury. Bo właśnie owo zauroczenie bogactwem darów łąk, pól i lasów to kwintesencja warsztatów z Rutą. Dziękuję Ruto. Serdeczności!

Irena

Witaj kochana bogini ziół! Warsztaty to wspaniały czas czarowania. Na 1000% spełniły moje oczekiwania. Plusy to spotkanie pięknych kobiet, miłość i wsparcie w trudnych życiowych sprawach. Krąg, taniec, zabawa to cudowny czas, wydobywania energii własnej, ale też pozyskiwanie energii od uczestniczek warsztatów, poczucie wspólnoty i empatii, obdarowanie i przyjmowanie, wymiana emocji. Warsztaty na wysokim poziomie, otoczone mądrością i czarem Ruty. Jesteś wspaniałą czarodziejką. Serdecznie pozdrawiam.

Asia

Przypadek pomógł mi nieco trafić do Ruty na warsztaty, ale gdy znalazłam się już na miejscu, nic nie było przypadkowe. Ruta powitała mnie uśmiechem, jakbyśmy znały się od lat. Dopiero wkraczam w świat ziół i ich leczniczych właściwości, choć fascynacja naturą towarzyszy mi od dziecka. Mimo bycia „nowicjuszką” ani przez moment nie czułam się zagubiona podczas warsztatów. Ruta przekazuje wiedzę w bardzo przystępny, ustrukturyzowany i ciekawy sposób, z niesamowitą cierpliwością odpowiada na pytania i po prostu jest wspólnie ze wszystkimi. Tworzy atmosferę otwartości, tolerancji, uśmiechu i uchyla drzwi do fascynującego świata. Spędziłam z nią i kobietami cztery warsztatowe dni, do których wracam myślami nawet kilka miesięcy później, a zdobyta tam wiedza już zmieniła moje życie, choć wiem, że to dopiero czubeczek góry lodowej, która czeka na odkrycie. Cieszę się, że rozpoczęłam tę przygodę w tak doborowym towarzystwie.

Patrycja

Uczestniczyłam w warsztatach ziołowych nie tylko z zaciekawieniem, ale i wzruszeniem widząc Nauczycielkę, która żyje w takiej harmonii z naturą. Słuchając Ciebie miałam możliwość rozsmakować się w świecie ziół. Sposób w jaki opowiadasz o roślinach, ich znaczeniu i szacunku do nich jest niespotykany. To ujmujące połączenie wiedzy naszych przodków, przodkiń z wiedzą naukową popartą własnym doświadczeniem. Wszystkie przepisy były przygotowywane przez nas atmosferze wspólnoty, dobrej kobiecej energii i we wspaniałym otoczeniu. Bardzo duże znaczenie miało to w jakim duchu były utrzymywane warsztaty. To czas uczenia się wdzięczności za to, co dają nam zioła, czas próbowania ich i wydobywania z nich tego co potrzebne nam, ale z jednoczesnym uszanowaniem ich.  Jestem wdzięczna, że mogłam poznać inspirującą Duszę, która ma tak zielone serce 😉

Ewa

Gorąco polecam warsztaty z Rutą. Ruta to osoba z ogromną wiedzą i doświadczeniem. Swoją wiedzą dzieli się w sposób bardzo przystępny i merytoryczny. Zajęcia praktyczne - rewelacja!!! Dodatkowym atutem warsztatów jest osobowość prowadzącej - ogromny temperament, radość życia, promienny uśmiech na twarzy, a przy tym harmonia, wewnętrzny spokój, ciepło.  Warsztaty były niesamowitym doświadczeniem i przygodą. Dziękuję za wiedzę, pięknie i kreatywnie spędzony czas. Było cudnie. Do zobaczenia  na kolejnych warsztatach.

Karolina

Warsztaty u Ruty to cudowny czas z naturą. To były piękne 4 dni z magią ziół. Ruta urzekła mnie autentycznością, prawdą i uśmiechem. Jak Ona opowiada o ziołach.... Można słuchać godzinami i od pierwszego zdania czujesz, że środowisko traktuje z poszanowaniem, miłością i szczególną uważnością. Wiedza na najwyższym poziomie przekazana w dostępny sposób, niesamowita atmosfera spotkania. Dziękuję i chcę więcej! Do zobaczenia!

Karolka

Ruta to niewątpliwie jedna z tych osób, które po prostu są tym, czego uczą. Już sama jej obecność sprawia, że chęć zagłębienia się w zielarstwie udziela się każdemu 🙂 Rzadko spotykaną sprawą jest też to, że "zarażanie" pasją i wielka wiedza oraz doświadczenie (kluczowe w zielarstwie, a nie zawsze oczywiste w przypadku innych "zielarzy/ek"), wiąże się w jej przypadku z umiejętnością jej przekazywania, konkretnym przekazem, brakiem "wodolejstwa" i wyjątkowym wprost zorganizowaniem czasu. Dzięki temu podczas krótkich w zasadzie warsztatów zrobiłyśmy faktycznie bardzo dużo różnych preparatów (maści, syropów, żelków, wyciągów, octów itp), a dodatkowo znalazł się czas na zbieranie ziół, odwiedziny pięknego ogrodu Ruty i rozmowy/spacery po okolicach. Jednym słowem: bardzo inspirujący czas pełen zapachów, smaków, rzetelnej wiedzy i nauki prawdziwego szacunku dla ziół 🙂 Dziękuję Ci z całego serca Ruto! Nie wyobrażam sobie lepszego wprowadzenia do ogromnego, przepastnego i tajemniczego świata ziół. To był piękny czas!

Magda

Warsztaty były cudowne, dużo wiedzy i dużo praktyki. Prowadząca cudowna kobieta, która ma przeogromną wiedzę, którą przekazuje w sposób bardzo przystępny dla każdego uczestnika. Z miłą chęcią odpowiada konkretnie na każde zadane pytanie. Zawsze uśmiechnięta, uśmiechem zaraża innych.  Polecam bardzo z całego serca. Ja na pewno jeszcze wrócę.

Małgosia

Listopadowe warsztaty były genialnym wstępem do zielarskiej przygody. Wszystkich tych, którzy zastanawiają się czy przyjechać (czasami na drugi koniec Polski), utwierdzam w przekonaniu, że warto! Solidna dawka wiedzy teoretycznej, praktycznej i przyjacielska atmosfera. Ruta ma holistyczne podejście do tematu. Szanuje naukę (medycynę), ale i Matką Naturę zarazem i stara się znaleźć pomiędzy nimi rozsądny kompromis. Na warsztatach znajdziecie zarówno „mędrca szkiełko i oko”, ale i „czucie i wiarę”. Z warsztatów wyjechałam z uczuciem niedosytu, pomimo zrealizowanego programu. Moglibyśmy tam siedzieć jeszcze długie godziny. Moje słoiczki z samodzielnie/grupowo przygotowanymi preparatami ziołowymi (maść, syrop, żelki, kapsułki, wino ziołowe, wyciąg glicerynowy) są dowodem, że chcieć to móc i zachętą na kontynuację zielarskiej przygody. Dziękuję.

Sylwia

Szary, deszczowy i trochę depresyjny listopadowy dzień, ale gdy dojechałam na miejsce, na swój niebieski ganek wyszła przywitać mnie uśmiechnięta i kolorowa Ruta i dzień nabrał barw. Skarbnica wiedzy, którą przekazuje cierpliwie, rzetelnie, w przystępny sposób i co rzuciło mi się od razu w oczy – mimo ogromnego zasobu wiadomości i doświadczenia – bez nadęcia, z ogromną pasją, która „wirusuje” wszystkich na warsztatach. Podarowała mi wspaniałą podróż do świata ziół i natury. Oderwana od gonitwy codziennego życia, chłonęłam każde słowo i obserwowałam wnikliwie całą praktykę robienia: maści, syropu, kapsułek itd. Już!!! Dlaczego już!!! Zdziwiona byłam szalenie, że nagle zrobiło się po godz. 17:00, co oznacza koniec warsztatów. Wszystko wywiozłam w sercu i w ……słoiczkach do domu. Wyjechałam wypoczęta, uśmiechnięta i z nadzieją, że będę mogła jeszcze wrócić. Dziękuję za wszystko i z całego serca polecam spotkanie z Rutą.

Natalia

Bardzo chciałam rozwinąć swoją wiedzę i umiejętności związane z ziołami. Wybrałam się na warsztaty, które prowadziła Ruta i był to krok do przodu w przygodzie z ziołami. To jednodniowa dawka teorii i praktyki, a także super czas z nowo poznanymi ludźmi, którzy mają podobne pasje. Ciężko było wyjeżdżać, chciałoby się jeszcze pobyć w tak świetnej atmosferze. Wracałam z wielką satysfakcją i chęcią by jak najszybciej przerabiać zioła wg poznanych zasad i przepisów. Dzięki wielkie, Ruta. Czekam z niecierpliwością na twoją książkę 🙂

Dorota

Dziękuję za taki ogrom zielarskiej wiedzy, podany w sposób przystępny, a jednocześnie bardzo zorganizowany. Wyniosłam z warsztatów jednak nie tylko słoiczki pełne preparatów i głowę pełną informacji. Do dziś rezonuje we mnie krąg kobiet, spotkanie Ciebie i wszystkich uczestniczek. Tytuł warsztatu "Po zioła! Po moc!" jest doskonałym opisem tego, co otrzymałam 🙂 Ruta, jesteś wspaniała propagując zielarstwo i jedność kobiet. Cieszę się niezmiernie, że Cię poznałam!

Katarzyna

W świecie roślin spotykamy Rutę zwyczajną (łac. Ruta graveolens) posiadającą różnorodne właściwości zdrowotne i stanowiącą niezwykłą część ziołowego świata.W otaczającym Nas świecie mamy także Rutę Nadzwyczajną (po polsku: wspaniałą Rutę Zielarkę), której „właściwości” niczym Ruty Zwyczajnej - działają niezwykle uspokajająco, przeciwbólowo, rozluźniająco, w której „zaszyta” jest ziołowa mądrość i wrażliwość naszych Babek. Nasza Ruta Zielarka to persona nieprzeciętna, o imponującej wiedzy, o radosnym i serdecznym usposobieniu. Warsztaty z Rutą Nadzwyczajną to, jak sądzę, rzadka okazja, z punktu widzenia zanikającej wiedzy o ziołach, do obcowania ze światem ruty zwyczajnej, niepokalanka, suszonego nagietka, płatków róży i wielu innych ziół zebranych ręką Naszej zielarki i pieczołowicie przezeń przygotowanych: preparatach, wyciągach olejowych, maceratach według najlepszej wiedzy medyczno-zielarskiej. I Nasza Ruta Nadzwyczajna nadal się kształci, poznaje, doświadcza….. Wdzięczność pozostawiam na łamach przepotężnych mediów  🙂

Renata

Wczoraj wróciłam z zielarskich warsztatów organizowanych przez Rutę. Jestem pod wrażeniem jej wiedzy i umiejętności. Warsztaty były wspaniałym przeżyciem. Ruta oprócz tego, że jest biologiem i o roślinach wie chyba wszystko, jest też świetnym pedagogiem, bo potrafi dzielić się swoją wiedzą w sposób niezwykle ciekawy i przystępny. Z warsztatów wyniosłam nie tylko wiedzę o zdrowiu i ziołach, ale też mnóstwo pozytywnej energii, którą mam nadzieję zachować jak najdłużej. Warsztaty u Ruty to na pewno jedno z tych wydarzeń, na które chciałabym wracać i chętnie polecę je też innym.

Kasia

Przepięknie spędzone dni! Ruta roztacza wokół siebie aurę silnej, kobiecej energii. Podczas warsztatów dzieli się swoją ogromną wiedzą o ziołolecznictwie, zdobytą przez wiele lat praktyki i ewidentnego zamiłowania do tej, lekko już zapomnianej sztuki. Na miejscu można poczuć silny kontakt z Naturą. Dodatkowo można też znaleźć olbrzymie źródło energii i inspiracji spędzając kilka dni w gronie Kobiet. Ja odnalazłam tu wszystkie te elementy a dodatkowo spokój i harmonię. Dziękuję Ci jeszcze raz za te piękne warsztaty!

Gosia

Jako leśniczka znam rośliny i kocham przyrodę lecz nigdy nie zagłębiałam się w tematy zielarskie. Poza prostymi syropami jakoś nie brałam się za przetwarzanie i wykorzystanie ziół. Blog Zioła w pełni zrobił na mnie duże wrażenie, które zaprowadziło mnie na warsztaty do domu Ruty. Urokliwe miejsce, piękny ziołowy ogród i przede wszystkim Ruta ze swoją ogromną wiedzą, pasją i ciepłem - to dla mnie solidna dawka inspiracji i podziwu. Uwielbiam ludzi, którzy idą swoją drogą! Czuję, że moja zielarska przygoda właśnie się zaczyna. Dziękuję.

Agnieszka

W sierpniu, dzięki sprzyjającym okolicznościom, dane mi było uczestniczyć we wspaniałych warsztatach zielarskich prowadzonych przez Rutę - cudowną kobietę. Ruta opowiadając o roślinach zaraża swoją pasją i miłością do natury, do ziołolecznictwa, do życia w zgodzie z naturą, a jej wiedza robi ogromne wrażenie. Niestety pozostaję w niedosycie... warsztaty stanowczo za szybko się skończyły. Dziękuję Ruto za ten magiczny czas, za każdą chwilę jaką nam poświęciłaś i cierpliwość.

Joanna

Warsztaty u Ruty... Niesamowita energia Ruty, siostry Matki Natury. Zapach ziół i naturalności, który ze sobą przynosi, wiedza z miłości do roślin poparta praktyką. Niesamowita lekkość w jej przekazywaniu - słuchałam jak dziecko baśni... Do tego energia Kobiet i byłam jak w raju. Proszę pamiętaj o mnie, Ruto przy następnych warsztatach. Dziękuję.

Joanna

Od warsztatów minęły już prawie dwa tygodnie, a ja wciąż myślę kiedy tam wrócę. To tylko świadczy o pozytywnej wibracji płynącej z miejsca, gdzie poznałam Rutę oraz o niej samej. Dziękuje za ogrom wiedzy, która jest zaledwie kroplą w morzu tego, co Ruta ma w głowie. Dużo wiedzy naukowej przeplatanej z tradycjami i wierzeniami. Zbieranie ziół i robienie z nich wszelakich eliksirów pod okiem Ruty jest niesamowitym doświadczeniem, wręcz mistycznym. Zostanie w moim sercu już na zawsze.Dziękuję Ci, Kochana!

Zofia

Ruta - boska chodząca encyklopedia - matki natury. Szczerze polecam tę cudowną kobietę, jej wiedzę i wyjątkowo prawdziwą naturę. Żyje zgodnie z cyklem ziemi, pięknie przekazuje, to co już zapomniane w sposób nowoczesny ze smaczkiem autentycznych źródeł historycznych. Osobiście już czekam na kolejne spotkanie 🙂

Barbara

Masz tyle cudnych opinii, że pozostaje mi tylko potwierdzić je w całej pozytywnej rozciągłości. Nawet ból głowy jaki mnie dopadł, nie przeszkodził w pochłanianiu Twoich nauk zielarskich. Już moja babcia uczyła mnie nazw roślin, kiedy jeszcze pacholęciem byłam. A że ciekawa świata jestem, to wybrałam się w tę wielką podróż, żeby Cię posłuchać. Czas nie był stracony! Brawo Ty!

Bernadeta

Pięknie dziękuję Ruto, że mogłam (choć przez chwilę) być w tak klimatycznym miejscu... u Ciebie. Skradłaś moje serce. Wiedziałam, że będzie ciekawie wszak wiem, że posiadasz ogrom wiedzy a w zestawieniu z miejscem, w którym prowadzisz warsztaty to rewelacja...Pełna profeska, przystępnie, ogromna dawka wiedzy przekazana z miłością w przeuroczej atmosferze z dala od zgiełku. Jesteś magiczna, mądra i pięknie kolorowa. Piękne jest również to, że dzielisz się zdobytą wiedzą z innymi. Dziękuję. Usystematyzuję wiedzę zdobytą na przecudnych warsztatach i wracam... wracam po więcej...

Beata

Witam cieplutko, bardzo dziękuję Kochana za taki ogrom akademickiej wiedzy jak sobie radzić w świecie ziół. Nie spotkałam jeszcze nikogo, kto z taką miłością i pasją dzieli się wiedzą.Kto jeszcze zastanawia czy warto, to mówię, że warto na tysiąc procent!!!! Na pewno wrócę na dłuższe warsztaty, klimat który panuje podczas warsztatów zrozumieją tylko uczestnicy, dlatego nie zastanawiaj się za długo, zapisuj się na kolejne i poczuj ile daje nam natura....Ruta, dzięki Tobie wiem, że nawet początkujący zielarze bez problemu mogą korzystać w bezpieczny i skuteczny sposób z natury.

Monika

Przede wszystkim, cieszę się, że mogłam uczestniczyć w organizowanych przez Ciebie warsztatach. Wobec mało sprzyjającej pogody, atmosfera jaką stworzyłaś oraz doborowe - mimo swojej różnorodności, a może właśnie dlatego - towarzystwo zapewniło mi niezapomnianą majówkę. Miejsce urzekające - otaczająca przyroda, wszechobecna zieleń, las - napawały spokojem i pozytywną energią. Ruta - kompendium wiedzy. Jesteś osobą otwartą i życzliwą, chętną dzielić się swoją pasją i zasobami, bije z Ciebie mądrość i równowaga. Możesz szczycić się zdolnością przekazu informacji, tworzysz łatwość i dostępność w odbiorze, w mojej ocenie, dla każdego niezależnie od stopnia wtajemniczenia. Tak jak zioła są genialne w swojej prostocie, tak nieoceniona jest Ruta ze swoimi umiejętnościami i zamiłowaniem do roślin. Doceniajmy więc, to co robi, uczmy się i nie pozwólmy odejść w zapomnienie tej cennej wiedzy. Dziękuję za mądrość, za wiedzę, za miejsce.

Kinga

Dziękuję Ci za te warsztaty!!! To była solidna porcja wiedzy i etycznego podejścia do ziołolecznictwa. Ponownie przekonałam się, że Twoje warsztaty są na bardzo wysokim poziomie. A ponieważ pracuję jako trenerka od prawie 20 lat, standardy co do prowadzenia zajęć mam zawyżone. Jestem szczęśliwa, że mogłam wziąć udział w kolejnych Twoich warsztatach. Bardzo doceniam sposób, w jaki prowadziłaś warsztaty - na poziomie akademickim, z podaniem źródeł, z dużą ostrożnością co do stosowania konkretnych ziół, z ogromną porcją wiedzy na temat konkretnych substancji w ziołach i ich działania, z dużą uważnością na potrzeby różnorodnej grupy. Dziękuję Ci także za wyważoną ocenę innych zielarzy i zielarek, a także różnych podejść do stosowania ziół - to było profesjonalne! Przede wszystkim jeszcze raz wielkie dzięki za promowanie podejścia do ziołolecznictwa zgodnego z naturą - zbieranie ziół lokalnie rosnących, samodzielne ich przerabianie i używanie tego, co nam potrzebne - bez rozbuchanej konsumpcji, z uważnością do niepozostawiania śladów po sobie w naturze na każdym etapie ziołowego leczenia siebie i innych. Promowanie takiej postawy to promowanie odpowiedzialności za własne życie, za to, co wokół, za warunki, w jakich będą żyły nasze dzieci i przyszłe pokolenia. Bardzo to cenne i nie wszystkie osoby zajmujące się naturalnym stylem życia zwracają na to uwagę. Dziękuję Ci za Twoje serce, którym obejmujesz naszą planetę i którym się dzielisz lokalnie i godnie w trakcie warsztatów.

Joanna

Ruto, dziękuję za przecudny czas, w uroczym miejscu w doborowym towarzystwie. Dziękuję za podzielenie się wiedzą i doświadczeniem oraz za rozbudzenie chęci poznania i docenienie ziół. Będę czekać na Twoje książki (w liczbie mnogiej !) oraz kolejne warsztaty.

Bogusława

Pojechałam, zasmakowałam i się zakochałam. We wszystkim. Miejsce wyjątkowe, przepojone ciszą i szczególnym klimatem. Spotkałam tu kobiety różne a zarazem ciekawe i mądre. Był to dla mnie osobiście czas szczególny, pełen zadumy i przemyśleń…..Przyjazd tutaj był bardzo dobrą decyzją. Urok osobowości Ruty, cierpliwość a zarazem energia, miłość do roślin i ludzi, którą wyczuwa się w każdym momencie. Przekazana profesjonalna wiedza połączona z praktyką godne podziwu. Kobiety z całej Polski przybywajcie a nie będziecie żałować. Dziękuję za wspólny czas. Jeszcze tu powrócę… Do zobaczenia.

Justyna

Bardzo się cieszę, że miałam okazję uczestniczyć w warsztatach. Bardzo fajna atmosfera, z dala od zgiełku, można odpocząć i obcować z naturą a to koi serca i wlewa w nie spokój. Wiedza, którą masz jest ogromna i spróbuję coś z tego dla siebie wynieść. Samo obcowanie w zgodzie z naturą i życie zgodnie z jej rytmem jest tym czego brakuje współczesnemu człowiekowi, a dzięki takim warsztatom można tego doświadczyć i pozytywnie naładować baterie. Uważam też, że współczesnemu człowiekowi bardzo przyda się nawet elementarna wiedza o ziołach, leczniczych roślinach, więc polecam każdemu i na pewno kiedyś wrócę 🙂

Kinga

Droga Ruto! Jadąc na warsztaty do Ciebie, nie spodziewałam się, że aż tak dużo dostanę. Twoja wiedza jest przeogromna i zachwyciła mnie; sposób jej przekazywania bardzo mnie wciągnął w zgłębianie tajników zielarstwa. Choć nie tylko o ziołach był dla mnie ten warsztat - ponieważ był to warsztat dla kobiet, to miałam okazję (i zaplanowany dzięki Tobie czas) na refleksje o kobiecości, o szacunku do natury, o mądrym i dojrzałym podejściu do zdrowia. Szczególne wrażenie wywarł na mnie Krąg Kobiet i to, że wzięły w nim udział tak różnorodne kobiety z różnych zakątków Polski, z różną historią własną, z tak odmiennymi temperamentami. Dziękuję Ci, że zadbałaś o fajną atmosferę już pierwszego wieczora, co pozwoliło mi być na warsztacie w pełni! Twoje podejście do natury jest godne naśladowania i mam nadzieję, że dzięki Twoim warsztatom coraz więcej ludzi nabierze szacunku do tego, co daje nam Ziemia. Kiedy patrzę na ilość przywiezionych do domu słoiczków i notatek, wypełnia mnie wielka wdzięczność. Bardzo dziękuję Ci za to doświadczenie!

Beata

Bardzo Ci dziękuję za niepowtarzalny weekend, za wiedzę którą tak szczodrze przekazujesz, za moc inspiracji,  za możliwość przebywania z pozytywnie zakręconymi ludźmi. Jesteś osobą o wielkim serduchu, wrażliwą i pełną naturalności, spokoju i cierpliwości. Dla mnie osobiście był to cudowny czas oderwany od rzeczywistości, możliwości zamknięcia na chwilę „drzwi” od pełnego pracy życia, wypoczęłam wyśmienicie, dodatkowo wyjechałam z głową pełną wiedzy i kartonem wyrobów.  I czekam z niecierpliwością na nasze następne ziołowanie. Pozdrawiam cieplutko i zapraszam na Warmię.

Paulina i Arek

Warsztaty z Rutą to niezwykła podróż w głąb tajników wiedzy zielarskiej. Wspaniale i pracowicie spędzony czas.  Niech zdobyta wiedza będzie początkiem lepszego, bardziej świadomego życia. Dziękujemy! 🙂

Monika

Warsztaty super, dużo wiedzy, ale przede wszystkim praktyki. Motywują do dalszego działania. Otwierasz ludziom oczy. Wielkie dzięki.

Regina

Sama jestem zielarką, również sama robię warsztaty zielarskie, ale czasem lubię sobie podejrzeć co nowego i ciekawego u koleżanek zielarek. I tu muszę powiedzieć, że warsztaty u Ruty wprawiły mnie w stan zachwytu pomieszanego ze zdrową zazdrością. Warsztat poprowadzony w sposób bardzo profesjonalny, wiedzę dostałyśmy z najwyższej półki, a dla mnie osobiście pomysłów i inspiracji cała gama. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć czegoś o ziołach w sposób mistrzowski to warsztaty u Ruty będą strzałem w dziesiątkę. Dziękuję Ruto Kochana 🙂

Ela

Bardzo rzetelnie i profesjonalnie przeprowadzone warsztaty, nie spodziewałam się takiego ogromu wiedzy i informacji przekazanej w tak krótkim czasie. Nie sądziłam, że można w tak przystępny i ciekawy sposób mówić o ziołach i ich właściwościach. Samodzielnie przygotowane mikstury bardzo się przydają i przypominają mi o mile i z dużym pożytkiem spędzonym weekendzie. Jestem bardzo zadowolona, że dałam się namówić koleżance na uczestnictwo…warte wydanych pieniędzy.

Joanna

Naprawdę nigdy nie byłam na tak cudownych warsztatach. Ruta posiada ogromną wiedzę na temat ziół i potrafi ją niezwykle przystępnie przekazać. Ani chwili nudy ani zmęczenia, wszystko podparte gruntownym akademickim wykształceniem oraz wielowiekową tradycją i miłością do roślin. Ruta posiada łatwość uczenia innych, jest ciepłą i radosną osobą.Miejsce, w którym się uczyłyśmy jest niezwykłe, klimatyczne i malownicze. Chciałoby się zostać o wiele dłużej. Czekam na kolejne warsztaty z niecierpliwością, bo aż do wiosny.

Patrycja

Warsztat dla kobiet przypomina jak to wspaniale być kobietą i jak ważnym jest, żeby pielęgnować kobiece aspekty w sobie. Ruta wspaniale przekazuje nam jak to robić ziołami i dzieli się doświadczeniem wykraczającym poza wiedzę o ziołach. Program jest solidnie przygotowany, a zakres informacji ogromny. Fantastycznie było, samemu nazbierać ziół na malowniczych łąkach, przywieźć na warsztat i przerobić je w różne specyfiki na kobiece dolegliwości - a wyjeżdża się z całym majdanem słoiczków, itp.Ruta bardzo dbała o komfort i dobre samopoczucie uczestniczek. Pilnowała też, żeby za bardzo nie ulegać błogostanowi na łąkach tylko słuchać jak zapodaje kolejne, ogromne dawki wiedzy o każdym omawianym ziółku. Mogłabym słuchać bez końca. Warsztaty z Rutą to jak przeniesienie się do innej czasoprzestrzeni, której część zabiera się ze sobą do domu. Jestem wdzięczna, że mogłam tego doświadczyć i czekam na następne warsztaty. Bardzo dziękuję.

Agnieszka

Ruto! Chociaż na warsztaty jechałam 9 godzin, warto było!Wspaniali, pozytywnie zakręceni ludzie, przyjazna atmosfera, dobre jedzonko i cały ogrom wiedzy. Zarówno naukowej, jaki praktycznej. Chociaż nie zostałam chodzącym zielnikiem, to rozpoznaję znacznie więcej roślin. Najważniejsze jednak, żedajesz ludziom ogólne pojęcie co, z czego i w jaki sposób robić. Napar i odwar nie są już synonimami. Praktyka, praktyka i praktyka:)To, co przekazujesz nie znajduje się w pierwszej lepszej książce.Wewnętrzne dziecko, naukowiec i artysta zaspokojeni 🙂

Jola

Zioła były bliskie memu sercu od zawsze. Ale dopiero w tym roku latem poczułam, że nadszedł czas, aby się z nimi zaprzyjaźnić. Szukałam informacji w Internecie i przyciągnęła mnie ciekawa strona, jej grafika i bogaty zasób informacji. A w niej RUTA – pełna barw i pozytywnej energii. Bez zastanowienia zapisałam się na czterodniowy kurs ziołolecznictwa. I był to „strzał w dziesiątkę”: doskonała organizacja, świetne przygotowanie merytoryczne Ruty, a przede wszystkim Jej otwartość, ciepło i życzliwość stworzyły atmosferę czterodniowych „cudów” z darami natury. Jej entuzjazm i pasja do ziół udzieliła mi się całkowicie. Dlatego jeszcze w trakcie tych zajęć, podjęłam decyzję o wzięciu udziału w warsztatach wrześniowych , przeznaczonych tylko dla kobiet.Malownicze miejsce w Borach Tucholskich, w którym spotkały się uczestniczki warsztatów, również tworzyło klimat spokoju, relaksu i magiczności. A wieczorna sauna nad brzegiem Brdy, czy ognisko sprzyjające integracji grupy oraz wymianie zielarskich doświadczeń, dopełniło całości. Robiłyśmy m.in. ziołomiody, zupełnie naturalne kosmetyki, wyciągi glicerynowe i alkoholowe z ziół, syropy, maceraty…Siła ziół w pełnej krasie.Wyjazd po zbiory ziół, do ogrodu i domu Ruty, zdecydowanie wart jest wspomnienia. Bogactwo przekazanych tam informacji o ziołach, oraz smaczne ziołowe herbatki, którymi Ruta nas częstowała, zostaną na długo w pamięci.Sympatyczna i miła atmosfera warsztatów oraz życzliwość wszystkich uczestniczek, również wpisują się w atmosferę tych zielarskich doświadczeń. Polecam wszystkim z głębi serca ….

Katarzyna

Warsztaty ziołowe u Ruty, to cudowny czas wypełniony nauką o ziołach i pracą nad ziołowymi miksturami. To również pouczający czas spędzony w kobiecym kręgu. I w końcu - czas pachnący łąką i lasem. Czas, który daje ukojenie i nową energię do działania... Z całego serca polecam!

Magda

Dziękuję Ruto za Twoją cudną energię, wiedzę i cierpliwość. To był naprawdę dobry czas i z dziką ochotą go powtórzę w nowym wydaniu ( na kolejnych warsztatach)Gdyby nie to, że dzieli nas cała Polska, na tych w październiku, byłabym na pewniaka 🙂

Ania

Barwne opowieści Ruty o ziołach z zachwytem śledziłam od dawna na FB i jej blogu. Wiedziałam, że kiedyś zechcę się wybrać na warsztaty do kobiety, która z taką miłością pisze o roślinach i naszym kobiecym zielarskim dziedzictwie. Warto było przejechać te 1000 kilometrów „Po zioła, po moc!”.Miejsce warsztatów zostało wybrane nieprzypadkowo – w sercu lasu, gdzie otaczała nas cisza i energia drzew. Spotkałam tam wiele pięknych, nietuzinkowych kobiet; wymiana i dzielenie się doświadczeniami zaczęło się od pierwszych chwil. Popłynęła ciepła, kobieca, serdeczna energia. Pierwsze popołudnie i wieczór spędzony u Ruty w ogrodzie i zagrodzie były jak z bajki. Ogród pełen ziół, zwyczajnych i tych mniej znanych i wieczorna uczta pod drzewami w blasku księżyca. Karmiła się dusza i ciało.Na warsztatach z podziwem słuchałam opowieści Ruty o ziołach; wnikliwych, ale i zrozumiale podanych. Ruta ma dar mówienia o ziołach przyjaźnie, fachowo, ale bez naukowego nadęcia – praktycznie i zachwytem! Sporządzenie remediów na różne dolegliwości to była fantastyczna nauka i zabawa w jednym. Dziś na deser popijałam jakże smakowity syrop estrogenowy i zlałam winko rozkurczowe. Warsztaty u Ruty, to były fantastyczne 3 dni i chętnie wybiorę się kiedyś znowu na kolejne...Ruto, pełen zachwyt, dziękuję z serca!

Mirka

Warsztaty "O czym szumią zioła" na których byłam ostatnio pozwoliły mi zobaczyć jak wielką moc mają zwykle rośliny rosnące wokół nas. Było bardzo intensywnie, dużo wiedzy, przygotowywania konkretnych specyfików, miła atmosfera i popijanie pysznych naparów ziołowych. Ruta zadziwiła mnie swoją ogromną wiedzą zielarską i ciepłym stosunkiem do nas uczestniczek. Polecam te warsztaty gorąco.

Danuta

Podczas trzydniowych warsztatów poznaliśmy moc roślin, nawiązaliśmy z nimi więź w prywatnym ogrodzie Ruty. Nauczyliśmy się cieszyć z tego, co dała nam Natura. Poznaliśmy zasady i sposoby postępowania z ziołami, technikę ich użytkowania, jak wydobyć z roślin to, co mają najcenniejszego - garbniki, flawonoidy, glikozydy, witaminy, minerały i wiele innych związków zbawiennych dla ludzkiego organizmu. Najcenniejszą wiedzą warsztatów było jak wyciągnąć moc z roślin.

Hania

Dziękuję za inspirujące warsztaty. Prowadząca - Ruta z serduchem na dłoni - wyjątkowa, niepowtarzalna, chodząca zielarska encyklopedia - potrafi w niesamowity sposób przekazać Ci wszystko, co chcesz wiedzieć.

Agnieszka

Warsztaty były bardzo interesujące, duża dawka wiedzy, bez notatek nie dałabym rady zapamiętać. Miejsce warsztatów wręcz zjawiskowe, a ogród zwyczajnie mnie zachwycił. Było pachnąco ziołami, wywarami, świeżymi ziołami. Bardzo ciekawy warsztat, polecam.

Karolina

Warsztaty "Po zioła, po moc!" to tematyka, która inspirowała moje serce już dłuuuugo, dłuuuugo. Zachwycona każdym jednym postem Ruty na temat ziół i ich zastosowania czułam jeszcze większą ekscytację na myśl o warsztatach i okazało się, że całkiem słusznie! Doświadczenie w praktyce tego, co można i jak można używać ziół, co z nich wytwarzać, w jaki sposób i dlaczego właśnie tak, otworzyło mi oczy na praktyczność pracy z ziołami, która w doskonały sposób dopełnia teraz moją wiedzę i praktykę z duchami roślin i ich energetyką. Dzięki wszechstronnej i wnikliwej wiedzy biologiczno - praktycznej, jaką dzieli się Ruta na swoich warsztatach, mam teraz poczucie, że moja przygoda z ziołami wchodzi na nowy poziom zaawansowania. Jak los pozwoli, to chętnie wrócę po więcej do Ruty, bo jeden warsztat to zaledwie kropla w morzu wiedzy, acz zacna ta kropla.

Renata

Dziękuję, że podzieliłaś się z nami swoją pasją, swoim sercem, swoim czasem, swoim uśmiechem. Warto było wraz z tobą udać się w podróż pełną aromatów ziół. Dziękuję za rzetelną akademicką wiedzę o ziołach. Dziękuję za spotkanie.

Anna

Warsztaty "Po zioła, po moc!" - cudownie spędzony czas, dużo wiedzy, ale też spokoju i relaksu w otoczeniu natury. Czas spędzony z cudownymi kobietami, każda z innej bajki. Odniosłam wrażenie jakby czas płynął wolniej. Poznawanie ziół i ich właściwości, robienie z nich maści, wina, ziołomiodu, syropów i wielu innych specyfików było świetnym doświadczeniem. Ruta – cudowna, mądra i wiecznie uśmiechnięta kobieta. Dziękuję za wspólnie spędzone chwile.

Alicja

Bardzo dziękuję za cudowny czas na warsztatach. Ruta jest osobą bardzo ciepłą z fantastycznym uśmiechem, jej wiedza na temat ziół robi wielkie wrażenie. Czas spędzony na warsztatach był najlepszą decyzją na spędzenie końcówki urlopu. Poznawanie ziół i ich właściwości oraz przetwarzanie ich na różne specyfiki było świetnym doświadczeniem. Dobrze, że są osoby takie jak Ruta - "wiedźma" z taką wiedzą, bo dzięki temu rośnie nasza samoświadomość na temat ziół i roślin. Jeszcze raz bardzo dziękuję

Dorota

Czarodziejko z Krainy Ziół! Te 3 dni były niesamowite! Przepiękna sceneria - agroturystyka Łosiowisko jest niesamowitym miejscem przepełnionym dobrą energią. Pierwszy plus dla Ciebie - wybór miejsca. Kolejny - Twoje zaangażowanie. Kipisz wprost miłością do ziół i zwierząt. Z ogromną swobodą dzielisz się wiedzą. Jako nauczycielka podziwiam sposób w jaki poradziłaś sobie z naszą niesforną grupą 🙂 Masz anielską cierpliwość. Z drugiej strony patrząc, grad pytań, którymi Cię zasypaliśmy, świadczył o naszym zaangażowaniu i był dowodem na to, że potrafiłaś nas wciągnąć w swój zaczarowany świat.Cały dzisiejszy dzień upłynął mi na zbieraniu ziół, robieniu nalewek, wyciągów ziołowych, herbatek i na ciepłych wspomnieniach. Zaimponowałaś mi wiedzą i sposobem w jaki ją przekazujesz. Żałuję, że dopiero teraz trafiłam na Twoje warsztaty. Straciłam tyle lat. Zmarnowałam mnóstwo ziół przygotowując je w niewłaściwy sposób. Dziękuję raz jeszcze, Czarodziejko o ciepłym uśmiechu i dobrym sercu.

Monika

Warsztaty bardzo fajne, duuuużo merytorycznych informacji i wskazówek do samodzielnego działania. Bardzo inspirujące i motywujące do dalszych poszukiwań i własnych eksperymentów. Odkąd wróciłam do domu wszędzie dookoła widzę zioła i rozkminiam co by tu z nich, czy z nimi zrobić. Zdecydowanie polecam na rozpoczęcie ziołowej przygody, a może i nie tylko.

Małgosia

Dziękuję za możliwość udziału w warsztatach ziołowych, za wspierającą i przyjazną atmosferę oraz otwartość na każdego człowieka. Miałyśmy okazję zaprzyjaźnić się z ziołami. Uczyłaś nas, jak czerpać z nich siłę i zdrowie. Wielkie dzięki!

Natalia

Jasnota biała (to ta roślinka podobna do pokrzywy, ale łagodna i z białymi kwiatkami), glistnik jaskółcze ziele, mniszek lekarski (uwaga! nie pomylcie z mleczem, bo trujący!), krwawnik z listeczkami jak z obrazka, żywokost, szczaw kobylak - wszystkie te nazwy i obrazy znane lub mniej znane, krążące po obrzeżach mojej mizernej świadomości botanicznej, nagle zrobiły PYK! i dopasowały się do siebie. Co więcej - ujawniły swoje wspaniałe, nieoczekiwane zdolności i moce! A wszystkie te cuda stały się dzięki Rucie Kowalskiej - niezwykłej, mądrej, “wiedzącej” (jak to niegdyś mówiono). Warsztaty, które prowadzi Ruta - uczestniczyłam w tych dotyczących zdrowia kobiecego - są wyjątkowe pod każdym względem, ale to możecie sobie łatwo wyobrazić, jeśli wiecie, że prowadzi je osoba wykształcona botanicznie, elokwentna, dowcipna i szczerze kochająca swoje zajęcie. Ani przez chwilę nie czułam potrzeby wyłączenia swojej uwagi, nie poczułam żadnego zmęczenia, bo wszystko, o czym mówi Ruta, jest naprawdę pasjonujące i nie chce się uronić ani słowa! I to przecież nie tylko wiedza o roślinach i ich zdrowotno-leczniczych właściwościach, ale też zasady obchodzenia się z nimi, skuteczne sposoby pozyskiwania fitosubstancji, sposoby robienia maści, naparów, odwarów, octów, ziołomiodów, wyciągów olejowych, nalewek i win… Dawno tak twórczo nie odpoczęłam, dawno nie miałam takiej radości z nauki, dawno się tak nie cieszyłam z poznania nowych ludzi (tak super dziewczyn też dawno nie spotkałam!)... Ruta, wracam w przyszłym roku, zwłaszcza że powiedziałaś, że dyplom dostanę dopiero po 10 latach praktyki. A ja bardzo chcę mieć dyplom i zgadzam się na te 10 lat z radością!

Sylwia

Było naprawdę super! Prawdziwa dawka konkretnej wiedzy. Bardzo merytorycznie! Dodatkowo świetna atmosfera.

Kharie

Warsztaty ziołowe z Rutą były dla mnie zastrzykiem pozytywnej energii i źródłem ogromnej dawki wiedzy. Podczas krótkiego spotkania w magicznym, kolorowym domu dowiedziałam się na temat ziół tego, o czym trudno byłoby wyczytać w podręcznikach. Wiedza, którą przekazuje Ruta to wiedza kompletna, wynikająca z ogromnego, własnego doświadczenia, z książek, z wnikliwych studiów zielarskich popartych sporą dawką czystej (bio?)chemii. Żadnego bajdurzenia - sam konkret! Do tego wszystkiego Ruta przyciąga jak magnes, jest życzliwa, pomocna, odpowiada na wszystkie pytania i wątpliwości... Słowem - cud, miód i lawenda! Polecam warsztaty z całego serca!

Karolina

Miałam przyjemność uczestniczyć w warsztatach ziołowych Ruty w kwietniu, niestety tylko jednodniowych. Podczas tych kilku godzin wspólnego ziołowania niezwykły świat natury stał się mi o wiele bliższy, a wiedza którą posiadłam pozwala mi wykorzystać w pełni moc ziół. Spotkanie z Rutą, jej pasja i szacunek do tego co nas otacza, umiejętność prostego tłumaczenia rzeczy zawiłych i otwartość sprawia, że chciałoby się być częstym gościem w jej pięknym domu.Polecam takie warsztaty każdemu, to doświadczenie bezcenne.

Magda

Sielsko - anielskie warsztaty, pełne zapachu aromatycznych ziół, suszonych owoców, igliwia, kwiatów, naparów i traw. Pogodna i autentyczna postać Ruty wprowadza w świat dawnego życia na wsi wśród drzew, pól i łąk. Wszystko "podane na dłoni",  pozostaje jedynie czerpać wiedzę, której autorka warsztatów ma ogromy zasób.

Aneta

Na warsztaty u Ruty jechałam 650 km i był to najlepiej zainwestowany czas w tym roku. Urzekł mnie profesjonalizm i piękny uśmiech Ruty. Każda godzina warsztatów była pełna wiedzy teoretycznej i praktycznej. I to było dla mnie ogromną wartością. Wyjechałam wypoczęta, mądrzejsza i z tobołkami zawierającymi wiele produktów, które wspólnie przygotowałyśmy. Atmosfera była niepowtarzalna a termin zbiegł się z najważniejszą Pełnią w roku co dodało magii... Dziękuję Ruta za wspaniały czas.

Mariola

Cudowna i mądra kobieta wprowadziła nas w magiczny świat ziół przyjazny kobietom na wszystkich etapach ich życia. Prawdziwa pasjonatka, duszą i sercem razem z nami tworzyła maści, syropy, kule, globulki. Zaraziła nas swoją miłością do ziół i dodała masę pozytywnej energii. Ruta. Z serca dziękuję za dobry czas, wiedzę i radość tworzenia. Z prawdziwą przyjemnością przybędę na kolejne stopnie wtajemniczenia.

Iwona

Tegoroczną majówkę zaplanowałam w terenie - z dala od zgiełku miejskiego, pracy, wśród ziół i wspaniałego kobiecego towarzystwa  - na warsztatach ”Po zioła! Po moc!” u Ruty Kowalskiej. Bez dwóch zdań mogę określić ją jako wspaniałą zielarską osobowość, człowieka, który umie przekazać swoją praktyczną i merytoryczną wiedzę. Myślałam, że wiem już wszystko o kobiecym ciele, ale Ruta wciąż zaskakiwała mnie czymś ciekawym na temat kobiecego cyklu, współgrania z przyrodą, ziołami…Warsztaty u Ruty zainspirowały mnie do dalszej pracy z ziołami. To był wspaniały czas spędzony w fantastycznym miejscu z osobami, które jak się okazało nadają na tej samej „fali”. Do domu wróciłam z koszykiem pełnym własnoręcznie wykonanych zielarskich wyrobów -  z czego jestem niezmiernie dumna. I wiem już na pewno, że warsztaty Ruty jeszcze odwiedzę, aby pogłębiać praktyczną wiedzę. To był cudowny czas. Cudowni ludzie. Do zobaczenia.

Ania i Waldek

Dziękujemy bardzo! Warsztaty miały dla nas kilka wymiarów. Po pierwsze: okazało się, że znamy dom, w którym odbywały się warsztaty. Byliśmy w nim kilka razy kilkanaście lat temu. Po drugie: mamy wielu wspólnych znajomych (załoga z Torunia). Po trzecie: mamy takie same poglądy na wykorzystanie ziół i roślin. Po czwarte: wiedza, którą na warsztatach zdobyliśmy, jest dla nas nieoceniona. Ruta wspaniale, z wielką erudycją i polotem przekazuje posiadaną wielką wiedzę, wraz z praktycznym pokazem wykonywania konkretnych rodzajów ziołowych preparatów. Jednym słowem ziołowa uczta. Pozdrawiam również wszystkich uczestników i dziękuję za wspaniałą atmosferę.

Sabina

Warsztaty zielarskie z Zioła w Pełni to było spełnienie moich marzeń i zdecydowanie powtórzyłabym je znów i znów. Prowadząca to skarbnica wiedzy zielarskiej, którą chce i potrafi się dzielić! Jest osobą ogromnie kontaktową, posiadającą nieczęstą umiejętność przejrzystego, jasnego przekazywania wiedzy i umiejętności. Po prostu Mistrzyni! Po warsztatach wróciłam obładowana preparatami, wiedzą i umiejętnościami, z których to zasobów korzystam teraz pełnymi garściami. Serdeczne dzięki!

Aleksandra

Ruta – pełna pasji, wytrwałości i charyzmy. Jest blisko z przyrodą, dociekliwie weryfikuje złożoność otaczającego ją świata. Cechuje ją pewien dualizm – z jednej strony, w duchu „szkiełko i oko”, zna wszystkie procesy biochemiczne, skład roślin, ich właściwości fitoterapeutyczne, ma mikroskop i menzurki w szufladzie (być może). Z drugiej strony (to pewne) utrzymuje kontakt z ekosystemem roślin na poziomie emocji – podchodzi do każdej z szacunkiem, trwając w duchowej koegzystencji. Z zajęć prowadzonych przez Rutę przywiozłam zeszyt notatek – unikatową wiedzę wyniesioną z wieloletniej praktyki – wracam do nich by nie zapomnieć. Przywiozłam też wiklinowy kosz pełen glicerydów, nalewek, syropów, czopków, soli do kąpieli, maści, zasypek – wszystko zrobione podczas warsztatów. Taki kurs to trochę spotkanie z ekspertem, trochę z grupą, trochę z samym sobą. Jest czas ciszy, czas pracy i czas śmiechów. Bo Ruta to też mega zabawna babka! Polecam i mam nadzieję wracać.

Justyna

Brałam udział w tym roku w warsztatach, prowadzonych przez Rutę na Uniwersytecie Ludowym w Grzybowie. Bez zbędnej przesady mogę powiedzieć, że podczas pięciu, intensywnych dni wzbogaciłam się o podstawy zielarstwa. Wróciłam z warsztatów z solidnym kompendium wiedzy na temat roślin oraz ich działania. Nauczyłam się też wykonywać proste ziołowe preparaty. Zaraz po powrocie do domu zrobiłam własną nalewkę na krwawniku i drugą, na liściach winorośli. Ten krótki wyjazd zmienił moje życie. Połknęłam bakcyla. Już szykuję się na następne warsztaty prowadzone przez Rutę – chcę poznać zioła, które zbiera się na wiosnę, a nikt nie opowie o tym, jak ona. Poza tym dobrego nigdy dość – poza częścią „naukową” jest też część ludzka. Obcowanie z fajnym człowiekiem zawsze nas ubogaca. Namówiona przez Rutę zapisałam się też na długi, roczny kurs w Instytucie Medycyny Klasztornej, bo – tak jak mówi Mistrzyni Zielarska – zioła to nasze kobiece dziedzictwo. Polecam wam z całego serca wszystkie warsztaty Ruty. I niech moc ziół będzie z wami!

Agata

Zioła wołały mnie już od jakiegoś czasu, właściwie to od kiedy zarzuciłam swoją biologiczno-botaniczną ścieżkę zawodową na rzecz humanistyki. Ogromnie się cieszę, że zawołały mnie na warsztaty Ruty. W cudownie różnorodnym kobiecym kręgu, dostałam potężną porcję wiedzy i konkretnych umiejętności. Kucanie w strugach deszczu nad roślinkami w ogródku, a potem przyrządzanie z nich leczniczych mikstur przypomniało mi, jakie bogactwo mamy pod ręką i że to nic trudnego, wystarczy tylko sięgnąć do tej pięknej tradycji. Podoba mi się taka mieszanka konkretnej wiedzy, tradycji i intuicji. Czułam się trochę jak w laboratorium a trochę jak w chatce Baby Jagi. Wspaniałe trzy dni. A uczucia, gdy wyjeżdża się z koszyczkiem pełnym syropów, maści i mazideł własnej roboty, nie da się z niczym porównać.

Marzka

Na warsztaty zielarskie pojechałam zielona jak szczypiorek na wiosnę, mieszczuch wypuszczony na łąkę. Byłam zaskoczona jak mało wiemy o ziołach, jak bardzo jest to zapomniana dziedzina i ile dobra mamy dookoła. Prowadząca warsztaty Ruta jest osobą z ogromną wiedzą i pasją. Zaraża swoją miłością do roślin, a jednocześnie daje solidną merytoryczna podbudowę, żeby zacząć swoją samodzielną przygodę z ziołami. I nie są to warsztaty tylko teoretyczne - Ruta wypełnia czas zbieraniem, wąchaniem, siekaniem, smakowaniem i przygotowywaniem "mikstur" które zabiera się ze sobą. Polecam i już czekam na wiosenna edycję.

Wioletta

Pięciodniowe warsztaty prowadzone przez Rutę były dla mnie wspaniałym doświadczeniem. Ogromna ilość wiedzy, którą Ruta przekazała, ma zastosowanie w moim codziennym życiu i uważam, iż z pożytkiem każdy może z niej skorzystać. Bardzo dużo się nauczyłam, i ta wiedza jest we mnie głęboko zakorzeniona już, bo teoria była połączona z praktyką. Ruta oprócz ogromu wiedzy i doświadczenia ma talent do wyłuskania esencji informacji, którą to łatwo się przyswaja. Dziękuję i polecam wszystkim.

Ania

Bardzo inspirujące i profesjonalnie prowadzone warsztaty. Ruta posiada imponującą wiedzę na temat ziół, którą dzieli się w sposób przystępny nawet dla kompletnych laików. Stwarza przy tym tak przyjazną atmosferę, że grupka zupełnie obcych sobie kobiet staje się sobie bliska i dzieli się sobą w naturalny sposób. Słoiczki z ziołowymi remediami przywiezione do domu cieszą nie tylko oczy. Kąpiel w zrobionej przez siebie soli z płatkami róż, lawendą i naturalnymi olejkami albo to zdziwienie znajomych, gdy opowiadasz jak cenne są rośliny uważane powszechnie za chwasty (żółtlica drobnokwiatowa) lub co najwyżej pospolitą ozdobę (aksamitka) - bezcenne... Szczerze polecam!

Monika

Warsztaty prowadzone przez Rutę to cudowny sposób na spędzenie wartościowego czasu w kobiecym gronie. Wiedza, ciepło i niesamowita energia - tego można się po nich spodziewać. Do tego motywacja do dalszego zgłębiania ziołowych tajemnic i regularnego wyczarowywania różnych mikstur w domu. Po weekendowym spotkaniu nie potrafię już przechodzić obojętnie obok nawet najbardziej pospolitych "chwastów".

Dorota

Na warsztatach Ruty przeniosłam się  w inny świat. Wspólne zbieranie ziół, nawet w deszczu, opowieści o roślinach, mycie ich, krojenie, zalewanie, gotowanie, przesypywanie, wąchanie itd. - to cudowny czas spędzony w gronie kobiet, wspólnych opowieści, śmiechu. Był to dla mnie czas odnajdywania kobiecej wspólnoty, radości czerpanej z natury, wyciszenia i refleksji. Nawet jeżeli nie znam się na ziołach, nie umiem ich rozpoznawać, to ten warsztat zbliżył mnie do natury. Ci co już wcześniej wstąpili na zielarską ścieżkę od Ruty mogli uzyskać porcję nowej wiedzy o wykorzystaniu ziół i sposobach ich przyrządzania. Dziękuję za wspólne BYCIE ze sobą i z roślinami.

Kasia

Cóż mogę powiedzieć? Nie tego się spodziewałam… Miał być przydługi nudny wykład, banalny plener może, pokaz z cyklu „możesz zrobić to sam, ale nie teraz tylko w domu, gdzie i tak zapewne połowę zapomnisz, a drugą pokręcisz” ….Ależ rozczarowanie mnie spotkało!!! Bo kto normalny spodziewałby się: Miejsca z niesamowitym klimatem, bogatego w barwy, detale i przestrzenie? Ludzi o podobnych zainteresowaniach; wyjątkowych osób mających wrażliwe serca i zmysły otwarte na to co nas otacza? Skromnej, jakby lekko nieśmiałej Prowadzącej, której bezpretensjonalność, naturalność, spokój i cierpliwość dają poczucie bezpieczeństwa, komfortu emocjonalnego, wrażenia że znajdujemy się we właściwym miejscu i we właściwym czasie, że zajmujemy się czymś co lubimy, że głupotą byłoby martwienie się, że w ten weekend na siłę wyrwany ze sztywnych ram grafiku nie robimy innych „ważnych” rzeczy? Profesjonalizmu, ogromu posiadanej wiedzy i przede wszystkim chęci jej przekazania? Czasu szczelnie zajętego, braku chwili na nudę, połączenia teorii z dużą dawką praktyki, atmosfery sprzyjającej tworzeniu i otworzeniu się, zdobycia wiedzy którą od razu można wykorzystać w praktyce? NIKT! Nikt normalny nie spodziewałby się takich warsztatów! Dziękuję, że mogłam znaleźć się w tej grupie i odnaleźć coś pięknego… i chcę więcej!

Renia

Warsztaty u Ruty to najlepsza i najwspanialsza inwestycja w wiedzę o magii roślin. Zajęcia zarówno dla początkujących zielich jak i tych już wtajemniczonych. Polecam bez wahania.

Lidia

Byłam uczestniczką sierpniowej odsłony warsztatów "O czym szumią zioła”. Polecam je każdej osobie, która chce dowiedzieć się czegoś nowego o ziołach, ich przetwarzaniu i wykorzystaniu. Ruta ma niesamowitą wiedzę na ten temat i chętnie się nią dzieli w pięknych okolicznościach przyrody. Warto było przyjechać.

Kasia

Warsztaty zielarskie zostały przygotowane bardzo dobrze pod względem merytorycznym. Informacje o ziołach, ich zastosowanie w życiu codziennym oraz cenne sugestie prowadzącej warsztaty Ruty, oceniam na wagę złota. W ciągu dwóch dni przygotowaliśmy rozmaite wytwory z ziół jak ocet ziołowy, olej rozgrzewający, wino, czy gliceryd. Każdy z wyrobów jak się okazało można przygotować w domowym zaciszu i nie wymaga to skomplikowanych zabiegów. Bardzo chętnie wybiorę się ponownie na warsztaty prowadzone przez Rutę i jestem pewna, że nie nudziłabym się na nich ani chwili, gdyż wiedza jaką posiada Ruta spokojnie wystarczy na tydzień treściwych warsztatów.