O mnie

Jestem prawnuczką Józefiny, pracowitej jak pszczoła kobiety, która parała się ziołowym rzemiosłem. W moich żyłach, niczym w kotle czarownicy burzy się zielarska krew.

Wiedzę zielarską zgłębiam oraz praktykuję z niegasnącym zapałem od kilkudziesięciu lat. Gospodarstwo, w którym mieszkam stanowi dla mnie żywe, doskonale wyposażone, zielone laboratorium. Jest miejscem, gdzie wciąż odkrywam tajemnice roślin, eksperymentuję z biodynamicznymi metodami uprawy i sporządzam ziołowe lekarstwa, kosmetyki i pachnidła.

Jestem autorką liczącej 416-stronic książki O czym szumią zioła. Podręcznik ziołolecznictwa. Tom 1
To prawdziwie szczodra dawka naukowej wiedzy na temat roślin leczniczych doprawiona szczyptą historii ziół, etnobotaniki i moich własnych doświadczeń w pracy z roślinami. Napisana nie tylko umysłem, ale i sercem.

Jestem także twórczynią liczącego 216 stron „Receptariusza ziołowego” – publikacji wielkiej urody nie tylko do czytania, ale i samodzielnego zapisywania. Z przepisami z pochodzących z XIX i początków XX wieku zielników, moimi opowieściami z serii „Przodkinie” o zielarskim dziedzictwie kobiet oraz miejscem na zapisywanie własnych receptur.

Moje artykuły na temat ziół były publikowane m.in. w Miesięczniku Znak, czasopiśmie Harmonia oraz Viva Zioła.

Ukończyłam studia magisterskie na kierunku biologia oraz Studium Pedagogiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Jestem absolwentką rocznego kursu zawodowego „Zielarz-Fitoterapeuta” organizowanego przez Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. S. Pigonia w Krośnie, studiów podyplomowych „Zioła w profilaktyce i terapii” na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, „Zioła i nutraceutyki – ich znaczenie dla gospodarki i zdrowia” na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz rocznego kursu „Fitoterapia szczegółowa” w Instytucie Medycyny Klasztornej w Katowicach.

Pragniesz usłyszeć o czym szumią zioła? Odkrywać za mną tajniki ziołolecznictwa? Nie tylko umysłem, ale i sercem? Zapraszam na warsztaty ziołowe „O czym szumią zioła” oraz „Po zioła, po moc! Zdrowie kobiet”. Czerpiąc ogromną radość i zmysłową przyjemność z kontaktu z ziemią, chcę pokazywać innym jak zaprzyjaźnić się z roślinami i korzystać z ich dobrodziejstw.

Chcesz wiedzieć więcej?
W tych wywiadach otwieram serce i uchylam rąbka moich zielarskich tajemnic… Zaparz sobie ziółka i czerp przyjemność z czytania.

O czym szumią zioła. Rozmowa z Rutą Kowalską

Rozmowy pełne mocy – Ruta Kowalska

Sztuka swobodnego życia wśród roślin

Rośliny są największą apteką świata

Receptariusz ziołowy i zielarskie dziedzictwo

O czym szumią zioła

Kontakt: ruta@ziolawpelni.pl

Niech moc roślin będzie z Tobą!